Inzeráty nabízejí práci s lidmi, o které budete individuálně pečovat, slibují nadprůměrné výdělky a profesní růst. Když se dostavíte na pracovní pohovor, může přijít zklamání. Místo pracovníka wellness studia byste se měli stát prodejcem produktů jedné známé firmy.

Své o tom ví sociální pracovníci střediska Výměník, jedné z poboček Péče o duševní zdraví (PDZ). Podporují lidi se zdravotním handicapem v návratu na běžný trh práce. „Jeden z našich zaměstnanců, říkejme mu Petr, přišel vyjednat rozvázání pracovního poměru v chráněné dílně, kde pracoval jako uklízeč kanceláří,“ vypráví sociální pracovnice Výměníku Eva Kotyková. „Petr nám řekl, že má rozjednanou práci ve wellness studiu, kde by natíral masky na obličeje a zároveň si povídal s klientkami studia. To bychom mu přáli, je společenský a rád komunikuje, to mu ranní úklid kanceláří nenabízí.“ Další informace o zaměstnání v pracovnících vzbudil hlubší zájem. „Jakmile nám Petr řekl, že si musí zakoupit výrobky v hodnotě tří tisíc korun, uvědomili jsme si, co se může stát.“

Prodejci těchto výrobků uspořádají meeting, na kterém vychvalují své produkty a popisují pozitivní změny, které jim přinesly do života. Především upozorňují na vysoké příjmy. A tomu se těžko odolává.


Málo informací


„Tam se ale nedozvíte, že k výkonu nabízené profese je zapotřebí značná dávka asertivity. Činnost je vykonávaná jako živnost, což znamená, že jste zodpovědní za platbu svých pojištění a daně,“ upozorňuje pracovnice PDZ Kotyková a pokračuje: „Naši klienti jsou velmi důvěřiví, ale praktiky takových firem uvádí do omylu i mnohé 'zdravé' lidi.“ Petr by se nákupem výrobků mohl dostat do vážných finančních problémů. Pokus o nadprůměrný výdělek a tlak na výkon bude vyžadovat vysoké pracovní nasazení. To by mohlo u našich klientů vést ke zhoršení zdravotního stavu.“

Sociální pracovníci Péče o duševní zdraví se shodují na tom, že je třeba držet se několika pravidel při hledání zaměstnání. Hledat si o firmě informace na internetu, pozeptat se známých. Požádat o konkrétní odpovědi na dotazy, pro jakou firmu budu pracovat, v jakém pracovně právním vztahu, jaká bude moje náplň práce. Poslouchat svůj vnitřní hlas, pokud cítíte, že jste do něčeho nuceni, máte pochybnosti a nedostáváte odpovědi na své dotazy, je lepší se takovému „zaměstnání“ vyhnout.

Doplňující informace naleznete na internetových stránkách http://www. centrum-regenerace.4fan.cz/ ?show=uvod
Leona Hovorková, http://www.facebook.com/ Pece.o.dusevni.zdravi

Péče o dušševní zdravi:
Více jak 16 let se zabýváme pomocí lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Sociální služby poskytujeme na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku.  Pořádáme osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním.