Půlka léta už je za námi, ale když se podíváte z okna, tipli byste spíše, že je konec dubna. Dusno, déšť, zima – takové počasí vystihuje hlavně druhou půli letošního července. Kdo si letos vybral dovolenou v tuzemsku, nervózně sleduje předpověď počasí a pro jistotu na cestu přibalí pláštěnku s holinkami, nebo raději zůstane doma. Kromě zemědělců jsou nespokojení i provozovatelé koupališť a kempů.

Město Miletín spravuje koupaliště s autokempem. Před sezónou zde byly instalovány čtyři nové chatky, několik dalších bylo opraveno. Bohužel, zatím jsou opuštěné. Propad návštěvnosti oproti loňsku je až o dvě třetiny, ve středu byl kemp zcela prázdný. Recepční dodává, že zatím přijíždějí turisté na jednu noc, o víkendu by se to mělo trochu zlepšit.

Milovický autokemp je vyhlášený svým koupalištěm, do vody se ale teď vydá jen několik málo odvážlivců. Výdělek ze vstupného do bazénu vždy vyrovnal případný prodělek z provozu autokempu. Teď je to spíše naopak. ,,Ač nám počasí nepřeje, kemp máme z velké části plný, chatičky hlásí stoprocentní obsazenost, předobjednáno máme až do 14. srpna a karavanů je také dost, asi 80 procent,“ informuje nás vedoucí autokempu v Milovicích u Hořic Petra Pokorová.

I když nesvítí sluníčko, hosté mají o zábavu postaráno. Každou středu se zde pro děti koná malování na obličej, ve čtvrtek zase westernová show, v pátek dopoledne výuka lukostřelby. Nechybí ani pravidelné diskotéky.

V Hořicích v autokempu U Věže to letos není žádná sláva. ,,Spokojení moc nejsme, ubytovaných je málo, asi 30%, což je asi o třetinu méně než minulý rok. Lidé nepřijíždí většinou na celý týden, ale jen na pár dní podle počasí,“ sdělil nám provozovatel kempu Josef Jelen. V deštivých dnech tu hosté mohou využít společenskou místnost s televizí a stolními hrami.

Jinolické rybníky bývají rovněž vyhledávanou lokalitou a mnoho na tom nemění ani výkyvy počasí. Chatky jsou plně obsazeny, na půlce areálu jsou místa pro stany. Když povětrnostní podmínky koupání ve vodě příliš nenahrávají, vyrážejí návštěvníci do skal. Paintball, jemuž by horší počasí také zas tak nevadilo, je nyní mimo provoz.

Lužanský autokemp je zaplněn zhruba stejně jako loni. Chatky hlásí plný stav, ale stanů je málo. Žádnou společenskou místnost nebo možnost jiného vyžití pro případ, že venku zrovna nepraží slunce, tu nemají. Turisté pak většinou vyjíždějí někam pryč a zpět se obvykle vrací zase až večer.
Poměrně dobrá situace panuje v ubytovacím zařízení na Pecce. Obsazenost chatových obydlí je 95 % až do konce prázdnin, horší je to se stany, kterých tu vyrostlo o dost méně než loni. Deštivé chvilky zdejší dočasné obyvatele trápit nemusí. V areálu je společenská místnost, kde jsou k dispozici společenské hry, televize nebo dvd přehrávač, pustit si můžete i hudbu. Podle nabídky filmů lze zavítat do letního kina nebo vyrazit ven na čtyřkolkách.

Bídná sezóna

Sobotka je zaměřená především na koupaliště, ubytování v jeho blízkosti tak při současném povětrnostním stavu strádá. Správce Drahomíra Flodrmanová přiznává: „Letošní sezóna je snad zatím nejhorší. Stanů tady je tak pětina z možného maxima, obdobné je to i s chatkami.“ Výhodou je dobrá lokalita uprostřed Českého ráje, která přímo vybízí k výletům.

Jičínské koupaliště Kníže zažívá teď svou první řádnou sezónu. V prvním červencovém týdnu tu v neděli odpoledne bylo najednou 1100 návštěvníků! Včera okolo poledne tu však nebyla ani noha. Plavčíci se tak místo dozoru věnují údržbě areálu (viz snímky).