Od dvanáctého prosince platí nové jízdní řády vlaků a autobusů. Změny v jízdních řádech nejsou zásadního charakteru. Na některých linkách dochází k drobným časovým posunům nebo úpravě trasy spojů. Cestující se je dozvědí z internetu nebo ze sešitových jízdních řádů, ve kterých jsou zaznamenány všechny spoje jak autobusových linek, tak i vlaků.

V polovině června došlo také na Jičínsku ke spuštění dopravního sytému a byl zaveden přestupní tarif Iredo. Systém má na starosti společnost Oredo (Organizátor regionální dopravy). Na tarif Iredo má možná spousta cestujících špatné vzpomínky, když se před letními prázdninami nemohli zorientovat v nových změnách. Už je to půl roku a my jsme si na nové cestování celkem zvykli. Poradíme vám, jak z nového systému vytěžit co nejvíce.

 Přestupujete v rámci Královéhradeckého kraje? Při cestě z Hořic do Vrchlabí s přestupem v Nové Pace si nemusíte kupovat lístek nadvakrát, jak tomu bylo v minulých letech. Jízdenku do vaší cílové stanice si koupíte už v Hořicích.

Dejte si ale pozor na dálkaře, kteří Iredo neuznávají, jsou to firmy: BUS Vysočina – František Pytlík a Svatopluk Přidal. Některé dálkové linky vám jízdenku Iredo uznají, ale nevydají vám ji, s tím se můžete setkat u přepravce Zlatovánek, Tourbus, FTL, ČSAD Střední Čechy a i některých linek ČSAD Semily, které se přejmenovaly na Bus Line.

Další příjemný způsob šetření je takzvaná sedmidenní nebo třicetidenní jízdenka. Vyplatí se především těm, kteří každý den dojíždějí na stejné místo. Na týdenku můžete cestovat neomezeně po dobu sedmi dní, a to právě mezi dvěma zónami, které si určíte. Její cena je pak osminásobek jednosměrného jízdného. V praxi to znamená, že stačí cestovat alespoň čtyřikrát v týdnu tam a zpátky, aby se vám nabídka vyplatila.

Stejné je to s třicetidenní jízdenkou, tam zaplatíte za třicet jednosměrných jízd. Jestli pracujete v Jičíně a budete si každý den kupovat jízdenku z Hořic (stojí 35 korun), vyjde vás měsíčně (asi 20 pracovních dní) na 1400, s třicetidenní zaplatíte 1050 korun. Studenti na tuto jízdenku mohou navíc ještě uplatnit studentskou slevu. Jízdenka je uplatnitelná i ve vlacích a můžete na ni jezdit neomezeně tam a zpátky i v neděli a o svátcích.

Řada z vás možná neví, že už několik měsíců fungují nová spojení. V odpoledních hodinách do vybraných směrů v 15.30 (např. do obcí Vysoké Veselí, Kopidlno, Radim, Slatiny) nebo 17.30 (Libáň). Na nejvíce využívaných linkách se jezdí i po 22. hodině (např. do Lomnice nad P., Libáně a Nové Paky). Z některých obcí jste se dopoledne nemohli dostat do Jičína (např. Chomutice., Lískovice, Třtěnice). To už také neplatí.

Z daných obcí teď můžete být v Jičíně v 9.15. Přibyla také víkendová spojení, které můžete využít v předvánočním čase třeba k návštěvě přátel a příbuzných. Mezi Jičínem a Novou Pakou byly přidány čtyři páry nových spojů, to samé mezi Jičínem a Hradcem Králové nebo Novou Pakou a Peckou, Hořicemi a Novou Pakou či Jičínem a Dětenicemi.