„V době od 9 do 11 hodin budou jezdit kolony zemědělských strojů s posádkami na čtyřech trasách vybraných úseků hlavních komunikací ve směrech Jičín – Mladá Boleslav, Poděbrady, Hradec Králové a Trutnov. Konkrétně v úseku mezi Sobotkou a Jičínem, Jičíněvsí a Jičínem, Bílskem a Úlibicemi a křižovatkou Na Špici a Novou Pakou, " uvedla pro Deník ředitelka Okresní agrární komory v Jičíně Hana Svatoňová.

O co jde?
Proč se vlastně zemědělci chystají protestovat? Důvodem je plánované zrušení zelené nafty.

Nyní mohou farmáři požadovat vrácení 60 procent spotřební daně, kterou uhradí při nákupu nafty spotřebované při zemědělské činnosti. Po zrušení této dotace by platili až o 11 korun za litr navíc oproti zahraniční konkurenci.
Zemědělci se už nechali slyšet, že by jim škrt podpory přinesl milionové ztráty.

Jaké by byly další dopady škrtu zelené nafty? Jednak by došlo k zdražení tuzemské výroby a výraznému snížení konkurenceschopnosti českých zemědělců, k navýšení cen domácích potravin. Následně i k dalšímu zvýšení dovozu potravin a celkově k útlumu českého zemědělství.

Podle informací tiskové mluvčí jičínské policie Hany Klečalové bude akce strážci zákona monitorována.

„Protestu se zúčastníme. Pokud bude zelená nafta zrušena, je to pro nás ročně ztráta 1,5 milionu," říká Oldřich Lachman z firmy Zema Markvartice.

Nejsou to jediné újmy, se kterými musí výrobci kalkulovat. V současnosti tratí měsíčně na mléce, a to přibližně dvě stě tisíc korun.

„Na začátku roku byla cena mléka za litr 8,50, nyní je o korunu nižší. Surovinu prodáváme do Německa. Odběratel tento krok zdůvodnil nadvýrobou mléka a nižším zájmem na trhu. Do konce roku očekáváme pokles až na šest korun," míní Oldřich Lachman z podniku Markvartice, který produkuje ročně 2 miliony 200 tisíc litrů mléka.

„Když bude tato cena nastavena dlouhodobě, budeme muset naši produkci omezit nebo zrušit," nastiňuje situaci.

Konstatuje, že nyní musí hledat úspory u sebe, to znamená především omezit investice a šetřit.

„V současnosti dodáváme mléko firmě Müller, a to litr za 7,80. Očekáváme, že cena spadne pod sedm korun, a to se na začátku roku pohybovala na hranici 8,50. Oproti loňsku cena v tomto období prudce stoupala, nyní bleskově padá," vysvětluje nám ředitel Agrochovu Sobotka Karel Kerner.

Podnik ročně vyprodukuje 6 milionů litrů mléka, při celoročním ponížení ceny o 1,40 Kč by ztráta přesáhla osm milionů.

Předpověď není podle Karla Kernera nijak příznivá, navíc se zemědělci „cenovému kolotoči" nemají jak bránit.
Akciová společnost Lužanská zemědělská vyexpeduje ročně 1 milion 900 tisíc litrů mléka, které putují do poděbradské mlékárny. Tady se cena zatím drží na 8,11 Kč za litr.