Nedojde však k žádným časovým posunům jako minulý rok, ale rovnou k rušení autobusových spojů, vlaků se omezení tentokrát netýkají.

 Firma Oredo organizující dopravu v Královéhradeckém kraji zdůvodňuje redukci konkrétních spojů jejich malou vytížeností (dlouhodobě méně než pět cestujících).

 Občané, kterým by omezení zkomplikovala cestování, se mohli obrátit na obecní či městské úřady.

 Ty pak do konce května mohly požádat Oredo o zachování autobusového spojení, obec by se však musela podílet na spolufinancování dopravy.

,,Reakcí bylo velmi málo, téměř žádné. Pouze obec Dřevěnice chtěla, aby spoj v 17 hodin z Jičína do Nové Paky zajížděl i k nim do vesnice, ale tato žádost nebyla kvůli plánované redukci,“ informuje Tomáš Jurček ze společnosti Oredo. V Královéhradeckém kraji je celkově 37% spojů, které mají tržbu pod pět korun za km, Oredo zruší tři procenta.

Je zbytečné vypisovat celý seznam změn (týkají se většinou spojení v brzkých ranních hodinách, v poledne nebo pozdě večer či o víkendu), uveďme proto pro orientaci jen některé linky, jsou to například: Hořice – Mlázovice, Hořice – Miletín, Hořice – Jičín, Jičín – Nová Paka, Libáň – Kopidlno, Lázně Bělohrad – Jičín, Podhradí – Jičín, Nová Paka – Pecka. Holín, Prachov – Jičín, atd. Všechna omezení ve veřejné dopravě jsou podrobně vypsána na stránkách www.oredo.cz.

Další nepříjemná novinka postihne naše peněženky už 1. července. Bude opět upravena cena jízdného, tentokrát jen směrem nahoru, podraží zhruba o šest procent.

Ještě musíme připomenout, že od 12. června dojde ke změnám MHD v Jičíně. Nově bude autobus zajíždět na Holínské předměstí, do Alanových sadů a ve 12.37 bude vypraven od Teska.