Chovné společnosti na Hradecku chystají na vánoční stůl nejvíce kaprů. Nejdražší pochoutkou budou jeseteři a candáti.


„Za kilo kapra první třídy lidé zaplatí 70 korun, což je stejné jako před rokem,“ ujišťuje Ladislav Vacek, ředitel společnosti Rybářství Chlumec nad Cidlinou.
Firma, která hospodaří na více než 1800 hektarech, dodává na štědrovečerní stoly každoročně zhruba 500 tun kaprů. „Ryb bude dost. Z 99 procent to budou kapři, ale máme také amury, štiky, tolstolobiky či sumce,“ dodal Ladislav Vacek.

Zdražovat nechtějí ani rybáři z Hradce Králové, kteří včera vylovili poslední ze svých rybníků v Dohalicích. Na Vánoce chystají celkem sto metrických centů kaprů.

„Kapr výběr přijde u nás na sádkách na 83 korun jako vloni. Máme i doplňkové druhy ryb. Například sumec přijde na dvě stovky za kilogram, candát na 300 korun,“ uvedl hospodář hradecké místní organizace Českého rybářského svazu Václav Mikeš.

Stejnou cenovou politiku hodlá dodržet také Rybářství Holohlavy, které na trh dodá 40 tun kaprů. „Kilogram výběrového kapra bude stát stále 79 korun. Náklady na energie sice oproti loňsku vzrostly, ale třeba krmivo šlo naopak dolů,“ řekl majitel firmy Karel Dunas.

Specialitou společnosti je chov jeseterů. Fajnšmekrům nabídne kromě kaprů také štiky, candáty, sumce, okouny, amury a líny. „Jeseter přijde na 290 korun,“ dodal.