To by znamenalo, že po fázi mírného oživení a hospodářského růstu bude následovat další propad. Teprve potom by došlo ke skutečnému oživení.

Druhá propadová vlna, která by následovala, by mohla mít devastující účinky na velké procento firem, kterým se doposud podařilo těžké období přečkat. „Zkušenosti a poznatky, které sbíráme ve firmách, se kterými spolupracujeme v rámci krizového managementu, nám tuto skutečnost potvrzují. Stát bohužel na to nikterak nereaguje,“ sdílí své zkušenosti odborník na krizový management Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com.

Odborníci: Firmy mohou z Česka utíkat

Vláda má přitom při řešení této situace do značné míry svázané ruce. Opatření, která by pomohla podnikatelům a firmám, svůj boj prohrávají s raketově rostoucím zadlužováním v podobě zvýšených mandatorních výdajů, které budou mít na českou ekonomiku ještě drtivější účinky.

„Období silného ekonomického růstu, kdy rapidně rostly státní příjmy, se prohospodařily. Nepodařilo se ušetřit prakticky žádné prostředky, ze kterých bychom mohli dnes v krizi pomoci podnikání. Zvyšování DPH bude vést k dalším úsporám a ekonomice nikterak nepomohou,“ hodnotí situaci Zdechovský, podle kterého se dá očekávat odliv části podnikatelů do daňových rájů.

„Středním a větším firmám se začíná vyplácet odejít s podnikáním z České republiky, a to by mělo být pro stát velkým varováním,“ doplnil Zdechovský.
Krize ukázala slabá místa a poukázala na problémy, jimiž se nikdo nechtěl pořádně zabývat. Ty si dnes vybírají svou daň a bude otázkou, jak se s tím dokáže vyrovnat podnikatelské prostředí. Ondřej Hýla, Jana Kodysová