VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jičínští mají připravenu rekonstrukci komunikací

Jičín - Ulice Tylova, Nová a Židovská se dočkají dokončení přestavby. Hotova by měla být do 30. června letošního roku.

28.2.2008
SDÍLEJ:

Centrum Jičína se dočká rekonstrukce.Foto: DENÍK/Radovan Sál

Místní radnice pokračuje v rekonstrukci komunikací v centru města. Mimo jiné by měla nastat změna k lepšímu v ulicích Nová, Tylova a Židovská. U Nové ulice jde o osmdesátimetrovou část ke křižovatce před Hotelem U dělové koule, Tylova ulice dozná asi největších změn (délka 150 m) a pětadvacet metrů se bude týkat Židovské ulice k synagoze.


Stávající stav této lokality byl předmětem kritiky i ze strany Spolku občanů a přátel města Jičína. Povrch komunikací je zde ve velmi špatném stavu, osobní auta parkují částo v těsné blízkosti křižovatek nebo dokonce v jízdním pruhu, chloubou není ani zubožený parčík s jedním stromkem.

Řešení

O návrh celkového řešení se postaral osvědčený Projektservis Jičín, který zachovává současné půdorysné řešení. Vozovky budou vydlážděny žulovými kostkami, většina chodníků betonovou zámkovou dlažbou. Výjimku tvoří nároží Havlíčkovy a Nové, kde bude uplatněna mramorová mozaika.

Při vjezdu do Nové ulice z křižovatky U dělové koule bude vybudován zpomalovací práh a stejný bude také u výjezdu z Tylovy do Jiráskovy ulice. Obdobně bude navýšena i dlažba vozovky na křížení Nové a Tylovy. Jde o prvky výrazně omezující rychlost vozidel.

Změna

Radikálně se změní způsob parkování v celé lokalitě. V Nové ulici budou navržena podélná stání, v Tylově na levé straně podélná a na pravé šikmá. Oproti dnešnímu chaotickému parkování by zde vznikl prostor pro přibližně 65 vozidel. V průběhu rekonstrukce dojde k obnově rozvodů veřejného osvětlení a městského optického systému. Projektanti navrhli zúžení obslužné spojky mezi Tylovou a Židovskou ulicí tak, že bude sloužit pouze pro obsluhu domů čp. 272 a 80 .

Veřejný provoz včetně parkování zde bude zakázán. „Ukrojený“ prostor bude využit pro zvětšení středového parčíku, kde je v současnosti jeden stromek. Tam by mělo vzniknout odpočinkové místo s dalšími třemi stromy stejného druhu jako je stávající. Proje

kt se některým nájemníkům z Tylovy ulice nelíbí. Kritizují například výsadbu vzrostlých stromů, která podle nich zastíní „již takto studené spodní byty“. Městský architekt Radek Jiránek uvádí, že půjde o stromy s menší korunou a v žádném případě ke změně k horšímu nedojde. Diskuse vzbudil i návrh na zpoplatnění parkovacích míst. V dokumentu, který nám poskytli nájemníci, se píše: “V malometrážních bytech nebydlí bohatí občané , kteří by měli na drahé parkovné.“

Otázka parkování nejen v tomto místě (půjde i o autobusové nádraží a další lokality) je předmětem mnoha úvah. Pravdou je, že často jsou nezpoplatněná místa zneužívána k dlouhodobému parkování a lidé navštěvující různé instituce nemají šanci na hodinu, dvě zaparkovat.

Autor: Radovan Sál

28.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Klára Dostálová: Na zázraky nevěří, ale volební účast odhaduje na 70 %

Hořice - Klára Dostálová z Hořic, náměstkyně ministra pro místní rozvoj, jednička na kandidátce ANO 2011v Královéhradeckém kraji při svém hlasování v hořické hasičské zbrojnici uvedla:

Nejmenší Petrovičky nemají ani obchod, na pivo chodí k sousedům

Petrovičky - Občané obce s nejmenším počtem obyvatel v Královéhradeckém kraji volí na dvaceti metrech čtverečních.

Volby z nemocničního lůžka. Pacienti chtěli volit

Jičín - V sobotu po půl deváté zamířily do Oblastní nemocnice v Jičíně s přenosnou urnou Romana Kadlecová a Dominika Raulímová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení