Zastupitelé na svém zasedání v pondělí 25. února budou v rámci rozpočtu schvalovat i částku, která umožní početné skupině spoluobčanů starších šedesáti let cestovat městskou hromadnou dopravou v Jičíně zdarma.


„Už jsme dříve informovali, že chceme pro starší cestující zajistit bezplatnou dopravu po městě linkou ČSAD Semily. Zjistili jsme, jaký počet lidí starších šedesáti let ji využívá. O stejné výhodě pro seniory jednáme i s Teskem, které zajišťuje svoji dopravu,“ uvedl místostarosta Ladislav Brykner. „Sice s nimi jednáme, ale myslíme si, že Tesco bude tvrdit, že pro nás svými linkami vlastně také zajišťuje městskou dopravu. Je docela možné, že v budoucnosti budeme mluvit o rozpočtovém opatření, aby i na těchto „tesco–spojích“ jezdili senioři zdarma,“ upřesnil místostarosta a dodal: “Jedná se zhruba o deset tisíc korun, které lidé starší šedesáti let utratí ročně za veřejnou hromadnou dopravu v Jičíně. Schválením této částky jim vyjde radnice vstříc, ale slibuje si také lepší využití kapacity autobusů, které jezdí částo poloprázdné.“

Starosta Martin Puš upozornil, že v návrhu rozpočtu je na městský autobus vyčleněna suma 330 tisíc korun, která v sobě již jízdné starších osob obsahuje. „Pokud bude v pondělí rozpočet schválen, umožníme bezplatné cestování již od počátku března,“ dodal.

Dvě linky spojují město

Linka z Hradecké ulice staví na 36 zastávkách a prakticky propojuje celé město šestkrát za dopoledne. Tzv. Tesco bus jezdí od osmé hodiny ranní do 18 hodin v podvečer.


Jízdné stojí sedm korun, ale ty po předložení občanského průkazu cestující starší šedesáti let ušetří.


„Bydlím na Čeřovce a je pro mne obtížné dostat se například k lékaři do centra města na polikliniku. Autobusem městské dopravy si alespoň jednu cestu ušetřím,“ uvedla naše čtenářka Lenka Charouzková.