První přednášející, akad.arch. Aleš Brotánek se věnuje dřevostavbám a přírodním materiálům. Slaměný dům s deštníkovou střechou u Mladé Boleslavi je jeho nejznámější realizací. Mimo jiné přítomným přiblížil skladby stěn a izolace, rekuperaci vzduchu, založení stavby na pilotech. Ing. Michal Čejka vysvětlil vše o ekonomice provozu pasivních domů, vztahy pořizovacích cen otopných soustav vzhledem k dlouhodobé spotřebě a výhledu cen energií.

Mgr. Stanislav Paleček se věnuje diagnostice budov a měření neprovzdušnosti. Uvedl mnoho praktických rad, příkladů a častých chyb. Kladl důraz na pečlivé užití kvalitních materiálů, předcházení kondenzace vody a vzniku plísní. Každý si mohl vyzkoušet termokameru, sloužící k zjišťování tepelných úniků.

V závěru akce došlo na dotazy a individuální konzultace. Informace o nízkoenergetickém stavění a úsporách lze získat z tisku, knih, internetu. Přímý kontakt s odborníky s mnohaletými zkušenostmi byl však lepší. Pořadatelům v Jičíně patří velké poděkování. V okolí Prahy jsou tyto semináře beznadějně obsazené. ⋌ Jaromír Šimek