Téměř desetinové meziroční navýšení obratu na půl miliardy korun a hrubý zisk 52 milionů plánuje v roce 2010 společnost SanSwiss z Jičína. I přes dlouhodobý útlum stavební výroby tak tento přední evropský producent sanitární techniky značky Ronal pokračuje v růstu výkonů z minulých let. Jestliže v roce 2008 firma vyrobila 96 tisíc a loni 118 tisíc sprchových koutů, letos už počítá s produkcí 125 tisíc kusů. Informoval o tom ředitel podniku Ondřej Stěhulka s tím, že v současné krizi se výhodou ukázalo tradiční zaměření firmy na zakázkovou a malosériovou výrobu luxusních a kvalitních sprchových koutů s vysokou užitnou hodnotou.

Zhruba 88 procent tržeb SanSwiss realizuje v zahraničí. Dominantním trhem je Francie, kam směřuje více než polovina celkové produkce jičínského závodu. Společnost dále exportuje do Německa, Belgie, Švýcarska, Španělska, Polska, na Slovensko a do dalších zemí zejména západní Evropy. Mezi tuzemskými konkurenty a výrobci z Polska a Německa je SanSwiss třetím největším dodavatelem sprchových koutů u nás a ovládá téměř 9 procent českého trhu.

Inovace

Firma zaměstnává 140 lidí a v jičínské průmyslové zóně působí od roku 2001. Název SanSwiss nese od loňského listopadu, kdy se vyčlenila z české společnosti Ronal CR, známější spíše produkcí litých kol pro automobily. Po oddělení se jičínský podnik stal součástí nově vzniklého celoevropského holdingu sanitární techniky SanSwiss světové skupiny Ronal.

Jičínský SanSwiss v současnosti nabízí 13 základních produktových řad sprchových koutů RONAL. Při naplňování dlouhodobé obchodní strategie v uplynulém období do výzkumu a vývoje firma postupně investovala zhruba 20 milionů korun. Výsledkem je letošní co do rozsahu nebývalá 35procentní obměna sortimentu. Ve výrobkových inovacích podnik pokračuje a chce se jimi prezentovat na největším světovém veletrhu sanitární techniky ISH ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 2011.

„Naším záměrem je stát se v oboru trvalým lídrem v udávání nových trendů a nositelem technické vyspělosti. Vedle zkušeností k tomu máme silnou základnu ve vývojové, v technické, výrobní i v dalších oblastech,“ uvádí Ondřej Stěhulka. Nemalé prostředky jičínský SanSwiss investoval například do ročního vývoje nové sprchové vaničky z litého mramoru s dvoukomorovým sifonem a lineárním odtokovým žlabem. Unikátnost řešení, na kterém SanSwiss spolupracoval s výrobcem vypouštěcích ventilů a sifonů Alca Plast, spočívá v revolučním technickém pojetí odtoku vody a nečistot při sprchování.

Sprchové vaničky z litého mramoru s lineárním odtokovým žlabem SanSwiss Jičín poprvé a velmi úspěšně představil odborné veřejnosti na dubnových Stavebních veletrzích v Brně a na trh je s označením ILA uvedl letos v září. „Na základě průzkumu trhu je nám jasné, že tato novinka osloví hlavně náročného klienta. Do října příštího roku plánujeme nejen v Česku prodej 8 tisíc kusů tohoto moderního, luxusního a kvalitního výrobku s vysokou užitnou hodnotou,“ říká ředitel jičínské firmy SanSwiss Ondřej Stěhulka.