Pěstitelé zatím jen odhadují případné ztráty. „V této chvíli určitě nedokážeme posoudit poškození mrazy. Řepka olejka vypadá na polích zatím dobře a u obilí se teprve začínají zelenat středy. Nic se zatím nedá specifikovat,“ říká ředitelka akciové společnosti Agro Žlunice Jana Pokorná.

Podnik se vedle rostlinné výroby specializuje i na ovocnářství. „Ani v sadech se zatím poškození nedá určit. V každém případě si letos necháme stromy pojistit,“ vysvětluje ředitelka.

Možná náhrada

Květnové mrazy tady vloni sežehly rozkvetlé jabloně. Ztráty se odhadují na zhruba dva až tři miliony korun. „Jabloně na rozloze 70 hektarů necháme letos poprvé pojistit proti poškození mrazem. Musíme to stihnout do 21. března. Stát nás to bude 150 tisíc a dalších 450 tisíc korun zaplatíme za běžné pojištění,“ uvádí Jana Pokorná.

Farmáři získají na pojištění padesátiprocentní dotaci od státu. Je ale zajímavé, že tato ochrana se netýká například choulostivých broskvoní. Navíc zemědělci proti mrazu mohou „finančně ochránit“ plochy jen v omezeném čase, a to od 21. března do 20. června.

Vloni pojistilo své sady dvanáct subjektů – Lužanská zemědělská a.s., podnik ve Žlunicích, Bašnicích a pak soukromí ovocnáři.

Odhadovat škody po zimě je podle pěstitelů ze Slatin předčasné. I tady řepka přežila výkyvy a vegetuje, u obilí je na odhady ještě čas. Část ploch je totiž stále pod vodou.

Sníh pomohl

„Zatím to u nás nevypadá špatně,“ hlásí ředitelka podniku ZEPO Lázně Bělohrad Marcela Dobšová. Protože zde většinu polí pokryl sníh, který chránil plodiny před mrazem, s většími zaorávkami zde zatím nepočítají.