Po využití sluneční energie zatoužil i Hradec Králové, jedno z největších zařízení tohoto typu v České republice by mělo vzniknout ve Dvoře Králové nad Labem.

Vysoké Veselí se ale může pyšnit prvenstvím, zařízení už funguje a dodává do sítě 328 kilowatt za hodinu, po posílení bude produkovat 600 kw/hod. „Zelená“ elektrárna vznikla v areálu bývalých Dřevařských závodů, jejichž majoritním vlastníkem je v současnosti Martin Bartko. Dřevařské závody se staly firmou, která vlastní nemovitosti a pronajímá jednotlivé bloky.

Na výrobu dřevěných oken zde získala zázemí firma OKAY Plast Sobotka, skladové prostory využívá jeden z podniků v Jičíně a další plochy jsou ještě nabízeny k pronájmu. Martin Bartko, kterému je elektro obor blízký, si splnil svůj sen. V rámci šetření životního prostředí začal usilovat o získání zelené energie, přesněji vybudování fotovoltaických systémů, napájených sluneční energií.

Zpracovaný projekt však Evropská unie shodila ze stolu, realizovat se podařil až za pomoci bankovního ústavu. „Projekt stál 45 milionů a zatím se uskutečnila první část – články byly usazeny na nevyužité betonové plato, kde se původně sušilo dřevo.

Druhá etapa za 35 milionů korun počítá s jejich umístěním na střechy objektů, což je ideální. Uskutečnit by se měla do konce roku,“ uvádí Bartko. Systém se skládá z 1860 fotovoltaických panelů, sběrnic, měničů. Z odběrného místa pak putuje získaná zelená (sluneční, také vodní a větrná) energie do sítě.