K 7. lednu letošního roku bylo v nejtěžší české věznici umístěno 1103 vězňů, to znamená, že její ubytovací kapacita 1077 byla mírně překročena.

V minulosti nebyl problém s jejich zaměstnaností. Příležitost poskytovala řada firem, majících výrobní program takový, který nekvalifikovaná síla mohla po zaučení zvládnout. To byl případ lisování bakelitu, sklářská výroba a podobně.

Zaměstnanost nyní

V současnosti je podle mluvčího věznice Josefa Witschela zaměstnáváno pouze 58% obyvatel věznice. „Chodí do práce celkem rádi a ani jim nevadí výše výdělku. Důležitější pro ně je fakt, že se dostanou z cely a mohou s ostatními odsouzenými prohodit pár slov. Významným faktorem je i to, že s pracujícími není tolik problémů jako s těmi, kteří zůstávají celé dny zavřeni na celách,“ dodal mluvčí.

Vězni mohou zaměstnání u soukromých firem odmítnout, ale je to jev ojedinělý právě pro výše uvedené důvody. Pro vnitřní chod vězeňského komplexu je využíváno přibližně 110 až 120 vězňů. Jde především o muže v kuchyni, prádelně, skladovém hospodářství, a například údržbáře. Pro všechny, pokud se chovají, jak mají, je práce zajištěna.

Horší to je s těmi, kteří jsou zaměstnáni u firem. I tady se projevuje negativní vliv stávající hospodářské krize. Procento zaměstnanosti s avizovaným březnovým propouštěním poklesne k padesátce. O práci přijdou především vězni, kteří navlékali korálky, lepili obálky. Již byla omezena výroba mikrotenových sáčků, takže dočasně ztratilo práci dvanáct odsouzených.

Problém pravděpodobně nastane i ve vyhlášené valdické brusírně křišťálových lustrů. „Výroba zatím jede, ale budoucnost nikdo nezná. Zakázky mají pouze na první čtvrtletí letošního roku,“ informoval Josef Witschel. Konstatoval, že není vyloučen pokles zaměstnanosti i pod historických padesát procent.

Průměrný měsíční plat vězňů se pohybuje kolem čtyř tisíc korun, ale částka jim jde na účet, z něhož mohou vybírat pouze pětistovku na týdenní nákup v místní kantýně. Většinou jde o kávu a kuřácké potřeby.