S nápadem pomoci nejen hendikepovaným dětem přišla téměř před dvěma roky sociální pracovnice Hana Kolomazníková, která vypracovala projekt řízené aktivity s názvem Rukodělné práce. Při návštěvách speciálních škol zjistila, že pomůcky, které školy potřebují a mohou si z finančních důvodů koupit třeba jen jedno provedení, by odsouzení zvládli vyrobit.

Hana Kolomazníková zkontaktovala vedoucí školského zařízení pro vzdělávání pedagogických pracovníků pracoviště Jičín, která domluvila schůzku se zástupci školek, škol a speciálních škol, a byla jim nabídnuta možnost získání těchto pomůcek, které slouží k rozvoji jemné motoriky, logického myšlení, trpělivosti a slovního vyjadřování a k procvičení koordinace rukou a očí.

Odsouzení ze dřeva vyrábí puzzle, pexeso, zvířata, jedlé a jedovaté houby, dopravní značky, boty na šněrování, ale i speciální kostky pro děti s vadou zraku a dřevěné listy, na které je třeba přišněrovat dřevěný hmyz.

Jde o pracovní aktivity, které mají řadu pozitivních funkcí. Ovlivňují jednání a chování odsouzených. Mohou eliminovat společensky nežádoucí postoje, rozvíjet pozitivní rysy osobnosti, které usnadňují soužití s ostatními odsouzenými a v budoucnu jim mohou napomoci při opětovném začlenění do společnosti. Na výrobě pomůcek se podílí 11 odsouzených zařazených do zvýšené ostrahy i do ostrahy.

Předměty jsou vyráběny na přání jednotlivých škol podle předloh, které si samy dodají, nebo podle odborných časopisů. V rámci programů nakupuje věznice zejména barvy, protože musí splňovat podmínky hygienické nezávadnosti. Jinak jsou pomůcky vyráběny z odpadového materiálu, který vzniká v ústavní truhlárně, ale i u soukromé firmy, která zaměstnává vězně na tzv. kartonáži. Výrobky jsou pak institucím předávány zdarma, jako dar. Josef Witschel