Vlekoucí se soudní při s firmou Italmec, která povrch položila, ukončila vzájemná dohoda o smíru. Novináře o tom informovala starostka Turnova Hana Maierová.

Žaloba vinila Italmec ze špatného položení povrchu na stadionu. Materiál Mondo za 15 milionů totiž záhy po položení začal tvořit výdutě a na trase se objevovaly nebezpečné boule. Přesto město usoudilo, že vytrvávat v soudní při nemá cenu a žalobu stáhlo.

„Italmec v mezičase vyhrál několik soudních sporů o kvalitu povrchu Mondo, které naznačovaly, kam by mohl spět soud i v našem případě. Měli trumfy v ruce,“ vysvětlila starostka důvody, proč město nechtělo v soudních tahanicích pokračovat.

Dohodu o ukončení sporu doprovází i dohoda o zaplacení soudních výloh a poplatků, které se budou dělit půl na půl mezi firmu a město Turnov.

„Nevysoudili bychom nic moc a nebo bychom museli hradit soudní výlohy druhé straně. Tak jako tak by to bylo nevýhodné. Právník nám poradil, že je lepší se domluvit,“ podotkla Maierová.
Patové situaci neprospělo ani to, že z roku 1999, kdy pokládka povrchu Mondo na atletickém stadionu probíhala, neexistují některé důležité dokumenty, které by prokazovaly vinu pražské firmy.
„V té době řešil všechny smlouvy atletický klub. Nedochovaly se žádné záznamy o předávání prací mezi firmami Silnice Jičín a Italmec, kde by bylo potvrzeno, která z firem je za závadu zodpovědná,“ zdůraznila starostka.

Právě existence dvou firem, z nichž jedna dělala povrch a druhá podklad, znemožňovala přesně určit viníka boulí, jež se záhy po položení povrchu objevovaly. Některé posudky vinily z problémů Italmec, který měl špatně namíchat lepidlo k upevnění Monda, jiné posudky ukazovaly spíše na firmu Silnice Jičín, jež měla nekvalitně položit asfaltový podklad. Posudky si tak vzájemně odporovaly a firmy házely vinu jedna na druhou.

V současné době je atletický stadion Ludvíka Daňka v Turnově normálně v provozu, přestože se na jeho povrchu čas od času stále dělají boule.

„Laickým způsobem to atleti vždycky spraví, rozříznou, zalepí a vypořádají se s tím,“ podotkla Maierová.

„Jde o problém, který Městská sportovní jako správce stadionu umí řešit,“ ubezpečil místostarosta Aleš Hozdecký.

Na údržbu povrchu Mondo má letos Městská sportovní 60 tisíc korun. Tlakové mytí zvyšuje životnost povrchu, která je kolem 15 – 20 let.

Povrch Mondo, o němž byla v článku řeč, patří k nejkvalitnějším povrchům pro běžecké sporty a turnovský stadion byl svého času prvním a jediným v České republice, kde tento povrch existoval, což dělalo ze stadionu jeden z nejmodernějších v zemi. Díky své tvrdosti je vhodný jak pro sprintery, tak pro vytrvalce. Dá se na něm trénovat prakticky celý rok.

Boule se na povrchu začaly dělat hned po jeho dokončení. Některé dosahovaly velikosti kolem třiceti centimetrů a výšky až pěti centimetrů, což je nebezpečné pro atlety. Stadion však přesto normálně fungoval a boule na jeho povrchu si zatím nevyžádaly žádné zranění ani zkažený běžecký rekord.