Od prvého ledna vstupuje v České republice v platnost zákaz chovu slepic v neobohacených klecích. Farmáři jsou povinni zmodernizovat haly a instalovat obohacené klece pro chov nosnic. Nové „slepičí domovy” obsahují snášková hnízda, napájecí a krmný systém, hřady i popeliště. Takovýto chov splňuje normy Evropské unie a normy K.A.T. pro ochranu nosnic. Protože modernizace je finančně velice nákladná, očekává se, že ne všechny podniky k ní přistoupí.

Od ledna se také předpokládá, že dojde k ponížení chovu nosnic o zhruba 20 až 30 procent, a tím se zákonitě zmenší i dodávka vajec na trh. K této situaci dojde i v jednom z největších výrobců vajec v Královéhradeckém kraji, podniku Mave Soběraz.

„Že bude vajec nedostatek, to je ovšem jen domněnka. Je otázkou, jaký bude například dovoz z Polska, kde mají tyto podmínky nastaveny až od poloviny roku 2012, stejně tak v některých dalších zemích EU,” upozorňuje ředitel akciové společnosti Mave Soběraz Jan Čapek.

Modernizace

Podnik Mave zmodernizuje do daného termínu celkem osm hal, výrobní kapacita se ze 300 tisíc nosnic zredukuje na 120 tisíc, v červnu se pak zvýší na 210 tisíc slepic. Další haly zůstanou nevyužity, neboť podnik nemá na komplexní modernizaci provozu peníze. „Až ukončíme celý proces obnovy, sníží se naše produkce o třicet procent,” upřesňuje Jan Čapek.

Podnik začátkem nového roku zahájí renovaci šesti hal s kapacitou devadesáti tisíc slepic a s náklady 20 milionů korun.

„Financování musíme zajistit my jako investor, zpětně bychom měli získat dotaci ve výši 40 procent nákladů. Čerpáme úvěry, jinak to nejde,” upozorňuje ředitel.

Náklady

V letošním roce již Mave vložilo do modernizace 2 hal 25 milionů korun. Renovací prošel odchov kuřic, několik let již funguje volný chov na podestýlce v Drahorazi ad. Suma sumárum: celkové zlepšení podmínek pro chov slepic vyjde Mave na sto milionů.Cena vajec se přitom stále pohybuje na hranici 1,50 - 1,60.

Zajímá nás, zda se snížením výroby přistoupí podnik k logickému propouštění zaměstnanců. „Už se stalo, za poslední tři roky jsme snížili stavy ze 145 na 110 pracovníků. To je myslím konečné číslo,” bilancuje Jan Čapek.

Viditelný efekt nové klece podle jeho názoru nepřinášejí, a navíc se vyřazuje technologie, která mohla ještě několik let sloužit.

„Jde jen o to splnit legislativní opatření. Západní Evropa propaguje chov zvířat v lepších podmínkách, je otázkou, zda opravdu zvířata tento krok pozitivně cítí. Ano, jsme pro modernizaci, ale například chov na podestýlce klade mnohem větší nároky na hygienu než chov v klecích,” míní ředitel.
Podnik Mave letos vyexpeduje řádově 80 milionů vajec, před rekonstrukcí byla jeho průměrná produkce 60 milionů, v příštím roce po dokončení modernizace se výroba zastaví na 50 milionech.