Střední průmyslová škola kamenická a sochařská Hořice se účastní této soutěže již tradičně.
Letošní ForArch je pro kameníky a kamenosochaře slavnostnější. Ve stánku Svazu kameníků a kamenosochařů ČR měl premiéru dokument „Tajemství českého kamene“. Pro lidi mající vztah ke kameni je velmi zajímavý.

U jeho zrodu stála skupina nadšenců a prostředky se sbíraly, jak se dalo. Na filozofii dokumentu se podílel na konci svého života i profesor Vladimír Preclík, který se tohoto dne nedočkal. Na produkci dokumentu se finančně i odborně podílelo město Hořice a samozřejmě i kamenická škola.

Dílo je o českém kameni od nejstarších dlažeb po katedrály a supermoderní stavby s prezentací základních českých kamenů. Je zde použito i historických fotografií a obrázků. DVD není běžně k dispozici, protože se předpokládá odvysílání v televizi nejenom v naší republice, ale i v Německu. Milovníci kamene je budou moci získat v blízké budoucnosti na hořické škole.

Titulek tohoto příspěvku není nadsázka ani metafora. Zněl zde skutečně kámen, protože jak v dokumentu, tak „na živo“ zahrál na kamenné housle Mistr Jaroslav Svěcený, který také podepisoval DVD. Zvláštní – houslový virtuos podepisuje kámen. (Pro hojné nadšence premiéry pro jistotu zahrál na housle od Stradivariho.) Jsou to již třetí kamenné housle, kdy se hledá cesta k jejich konstrukci. V jisté nadsázce jsem konstatoval, že „pátou konstrukci beru na naši uměleckou školu“.

V dokumentu je však také možné slyšet Mistra Štěpána Raka při hře na kamennou kytaru. Mistr konstatoval zajímavý zvuk houslí, který mu „rozechvívá tělo“. Vedle milovníků kamene je to i pro milovníky hudby zajímavý, řečeno dnešním moderním jazykem, multimediální prožitek.
Josef Moravec, ředitel SPŠK