Podle sdělení správce majetku rodiny Schliků ing. Vladimíra Tekverka začne sezona v Prachovských skalách již o Velikonocích. Schlikové vlastní podstatnou část vyhledávané přírodní rezervace.

„Na sezonu jsme připraveni a prakticky nic nebrání jejímu velikonočnímu otevření. Základní vstupné bude i letos 50 korun, oba okruhy jsou průchodné (kratší trvá kolem půlhodiny, delší až tři), restaurace bude otevřena, není žádný problém,“ uvedl Vladimír Tekverk. Pro turisty bude opravdu vše v pořádku, ale horší situace je ve vlastním lesním hospodářství.

Škody

„Pro nás Kirill ani Emma neznamenaly žádnou velkou pohromu. Tu způsobil loňský sv. Martin s nadílkou mokrého sněhu. Výsledkem jsou polámané vršky stromů,“ doplnil informaci správce. Příroda způsobila, že ke zpracování je dvojnásobek celoroční povolené těžby.

„Když vidíte polámané sto padesát let staré borovice, tak nikomu není do smíchu. Kalamitní dřevo se sváží koňmi, což znamená prodražení o stovku na kubík, a dalo by se pokračovat v tomto duchu dál,“ posteskl si ing. Tekverk. Pro turisty budou polámané stromy možná atrakcí, ale pro lesní hospodáře jsou noční můrou. A to je možné počítat s výskytem kůrovce.  

Vzhledem k tomu, že Prachovské skály jsou atraktivní i pro zahraniční návštěvníky, bude vbrzku k mání nový univerzální propagační leták ve čtyřech jazycích včetně holandštiny. Hosté, pokud se budou chovat tiše, mají šanci na méně frekventovaných místech zahlédnout i srnčí zvěř nebo divočáka. Těm se prý na Prachově obzvláště dobře daří.