Ukázal to žebříček soutěže o Cenu týdeníku Ekonom Město pro byznys, který na základě zhodnocení 50 kritérií hledá města s nejvyšším podnikatelským potenciálem.

Žebříček zahrnuje podporu podnikání ze strany regionálních správ, porovnává podnikatelské prostředí, situaci na pracovním trhu, atraktivitu lokality, cenové podmínky dané oblasti a výsledky výzkumu na radnicích a mezi podnikateli. O prvenství bývalého jičínského okresu rozhodly nadprůměrné hodnoty ve více než polovině kritérií, nejnižší ceny sledovaných položek a průzkum mezi samotnými podnikateli.

Nejlepší vysvědčení vystavili svému městu právě podnikatelé v Nové Pace. Pochvalují si úroveň cen a práci městského úřadu. V Hořicích si naopak stěžují na pracovní síly a městský úřad.

Titul Město pro byznys Královéhradeckého kraje 2008 převzal v pondělí v Hradci Králové místostarosta Josef Hendrych.

Starosta města Josef Cogan přiznává, že prvenství je příjemné a radnici zaskočilo. „Určitě oceňujeme, že území bylo posuzováno komplexně a Nová Paka se ocitla na špici, což je potěšující. Na druhou stranu nemá význam tento titul přeceňovat, neboť sami víme, že jsme někde na půl cesty. Současné hodnocení nám jen dokazuje, že jdeme správným směrem. Je to pro nás závazek do budoucnosti, abychom neztratili tah na bránu.“

Starosta pozitivně hodnotí rozvoj malého podnikání v Nové Pace. Váží si toho, že místní podnikatelé se zapojují do veřejné správy, vítá jejich práci i předávání zkušeností. Pozitivně hodnotí i zapojení velkých firem jako je Lohmann&Rauscher na výrobu obvazových materiálů nebo Městský pivovar Nová Paka do kulturního a sportovního dění ve městě.Na závěr slibuje, že průmyslová zóna bude dostupná zájemcům pro podnikání v příštím roce. Z patnácti hodnocených měst skončil Jičín na třetí příčce a Hořice na osmé.