Letos bude od finančního domu zapůjčeno dvacet mil. korun; 9 mil. bude využito na výkup parcel na Slovanech, zbytek na nákup pozemků v průmyslové zóně. V příštím roce se počítá s čerpáním pěti milionů na infrastrukturu.

Z šesti uchazečů se do úzkého výběru dostali tři, z nichž nejlepší nabídku předložila ČSOB a.s. Úvěr bude město splácet z prodeje pozemků, doba splatnosti je zkalkulována na dobu osmi let.

Město již do obou ploch investovalo podle informací starosty Josefa Cogana 25 milionů korun. Část peněz byla věnována na nákup pozemků v lokalitě Slovany Západ a na budování infrastruktury v průmyslové zóně. Zahájení stavby na Slovanech se předpokládá v letech 2010 - 2011, kdy zde bude v první fázi postaveno 45 domů.

Podle vyjádření starosty je zájem i o parcely v průmyslové zóně, město uchazeče ale odmítlo. Důvodem je nesplnění kritérií, která radnice zadala.

„Chceme od podnikatelů dokladovat obložnost zaměstnanci, parcely nechceme prodat za každou cenu. Budeme volit firmy, které svojí výrobou zapadají do Nové Paky, nabízejí dostatek pracovních míst a jejich provoz bude šetrný k životnímu prostředí. S některými už město jedná, v současnosti ale není s nikým před podpisem smlouvy,“ konstatuje J. Cogan.

Do průmyslové zóny je přivedena voda, plyn, dokončena bude elektrifikace. „Se zaplněním zóny počítáme v horizontu pěti až deseti let,“ odpovídá starosta na otázku, zda se město neobává odlivu zájemců.