S jeho jménem je spojen jeden primát: stal se historicky prvním českým jezdcem ve formulovém seriálu GP2. Svoji úspěšnou premiéru v barvách anglického týmu Super Nova na okruhu v Abú Zabí navíc umocnil pátou a třetí pozicí.

Řeč je o Josefu Královi, devatenáctiletém automobilovém závodníku z Hradce Králové. Talentovaný pilot Bohemia Racing Teamu, jenž má veškeré předpoklady být po Tomáši Engem druhým Čechem v kolotoči formule 1, odpovídal čtenářům Deníku při on–line rozhovoru.

Jak blízko, či daleko jste k účinkování ve formuli 1?
Kdy jste měl při závodění největší strach?
Kterého výsledku si nejvíce ceníte?

Josefa Krále jste se mohli ptát ve středu 9. prosince od 10 hodin.
Vy jste původem Hradečák? Kde vás tady můžeme potkat? Kam chodíte na pivo? Můžou vůbec závodníci občas zapařit? (Marek)
Původ jsem ze Dvora Králové nad Labem. Po celou dobu základní školy jsem bydlel v Jaroměři. Kvůli střední škole jsem se přestěhoval do Hradce Králové, kde teď bydlím, ale přes týden jsem kvůli vysoké škole v Praze. Abych řekl pravdu, tak na paření není moc času a když je, tak pro jistotu musím být pořád v posilovně a makat na fyzičce. Ale sem tam se nějaký ten čas najde, jenže je ho hodně málo.

Máte přítelkyni? Jaké dívky se vám líbí? A jak čelíte zájmu fanynek, nebo si to spíš užíváte? (Sandra P.)
Přítelky mám a řekl bych, že přesně ona je příklad dívky, která se mi líbí. Myslím, že to k většině sportů patří a samozřejmě je příjemné mít hodně fanoušků nebo fanynek.

Čtete noviny? Nebo spíš časáky? Nebo raději trávíte čas u internetu? (Pavel S.)
Noviny čtu, ale převážně jsou cizí, protože si je beru vždy, když jdu do letadla. Sem tam si přečtu i nějaký ten časopis, většinou o autech nebo nějakých závodech, jinak většinou využívám internet, protože bez notebooku neudělám ani krok, když jsem v cizině.

Jak často platíte na silnicích pokuty? (Leo)
Na silnici jsem neplatil pokutu ani nepamatuji, ale za parkování po Praze jsem platil zrovna včera.

Blíží se Vánoce. Umíte vykuchat kapra? (Lenka)
Velice zajimavá otázka. (smích) Samozřejmě, že by mi to nedělalo problém, ale za svůj život jsem dokázal sníst kapra pouze jednou, takže uvidíme jak to dopadne tyto Vánoce.

KDO JE JOSEF KRÁL?

Josef Král (15. června 1990 Dvůr Králové nad Labem) je pilotem Formule Master. Narozen 15. června 1990, Tým J.D. Motorsport.

Počátek jeho kariéry je již v roce 1998, kdy v pouhých osmi letech nastoupil do závodů motokár. Při těchto závodech se také poprvé setkal s Lewis Hamiltonem. V roce 1999 se stává mistrem České republiky a je nominován na Zlatý volant.

V sezóně 2005 je na 3. místě Národní formule 1400 v závodech Mistrovství České republiky. Rok poté jezdí již ve Formuli BMW Německo, kde končí na 12. místě v týmu Mičánek Motorsport. V tomtéž roce končí v World Final Formule BMW 2006 Valencia na druhém místě, z čehož je nakonec z důvodu nehomologované podložky pod závěsem předního kola diskvalifikován.

V sezoně 2007 jezdil ve formuli BMW ve Velké Británii v týmu Kimiho Räikönnena, kde po smolném začátku skončil nakonec na skvělém 2. místě a stal se tak vůbec prvním Čechem, který se dokázal takto prosadit v této prestižní školní formuli. V roce 2008 jel v britském týmu JVA seriál Formule Master, kde skončil celkově 6. Podařilo se mu jednou vyhrát, jednou dojet druhý a jednou třetí, což je opět velký úspěch v takto vysoko mezinárodně postavené formulové kategorii, které je přestupní mezi F3 a GP2. V roce 2009 uzavírá smlouvu s týmem J.D. Motorsport, který je úplnou špičkou v již zmiňované Formuli Master.

Aktuálně bydlí v krajském městě Hradci Králové, kde v roce 2009 úspěšně odmaturoval.

Zdroj: www.wikipedie.cz