„Dlouho jsme přemýšleli o tom, jak tyto trhy pojmout. Nakonec jsme se rozhodli, že zrušíme vietnamskou tržnici za městským úřadem, a nahradíme ji právě farmářskými trhy,“ uvedl Jan Birke, starosta města.

Jak dodal, prostory nynější vietnamské tržnice po jejím zbourání, na nějž je majitel tržnice již připraven, chce město využít dvojím způsobem. Jednak jako parkoviště, které značně ulehčí náměstí plnému zaparkovaných aut, jednak jako místo, na němž se budou pravidelně každou sobotu konat farmářské trhy.

„Tyto trhy budou mít určitá pravidla – bude na nich pouze to, co bude vyrobeno v Čechách a vznikne v domácích podmínkách. Rozhodně tam nebude žádný asijský překup,“ prohlásil starosta.

Představitelé města chtěli nejprve zjistit, jak přijme farmářské trhy náchodská veřejnost.

„Proto jsme se rozhodli uspořádat variantu těchto farmářských trhů přímo na náměstí, na plácku pod okny radnice. Ne proto, abychom na trhy dobře viděli. Jde o hodně frekventované místo, kudy chodí spousta lidí,“ vysvětlil starosta Jan Birke a dodal, že současně také nechtěli eliminovat náměstí, které je samo o sobě dopravně problematické.

Proto byl minulou středu spuštěn pilotní projekt, na jehož základě mohli prodejci poprvé postavit své stánky.

„Od rána tam bylo neustále plno,“ pochvaloval si Birke zájem občanů o tradiční české výrobky.

„Projekt byl vyhodnocen jako úspěšný, lidé projevili o farmářské trhy dostatečně velký zájem,“ informovala nás včera Nina Adlof, tisková mluvčí náchodské radnice.

Proto se město rozhodlo, že od 27. dubna se budou každou středu – zatím na plácku před městským úřadem – tyto trhy pořádat. „Posléze je přemístíme do prostor za radnicí. Určitě to bude ještě v letošním roce,“ uvedl starosta Birke.

„Já pamatuji, že dříve se tady v Náchodě konaly zahrádkářské trhy. Bylo tam vždycky plno lidí. Vím, že když se pak zrušily, lidem to moc chybělo… Už z tohoto důvodu si myslím, že náchodská veřejnost bude mít o farmářské trhy určitě stálý zájem,“ domnívá se Jana Tomková, náchodská občanka.