Patří mezi ně rekonstrukce místního zámku a radnice, ale i vybudování fotbalového hřiště s umělým povrchem, zateplení mateřské školky či zřízení ubytování v Domově dětí a mládeže Sluníčko.


„Historická budova zámku z osmnáctého století si žádá kompletní rekonstrukci. Od stropů a zdí přes okna a dveře až po fasádu a ostatní. Zámek je účelově obsazený, je zde knihovna, informační centrum, loutkové divadlo i minivýstavy. Je potřeba tento objekt dát do pořádku,“ vysvětlil starosta Lomnice nad Popelkou Vladimír Mastník, podle jehož slov se náklady vyšplhají až na 40 milionů korun.


Dalším z projektů, na které bude město žádat dotaci z Evropské unie, je rekonstrukce radnice. Dům z roku 1866 potřebuje opravit střechu, stropy a zřídit výtah.


„Je třeba také vyřešit dispoziční řešení kanceláří v budově. Dojít by mělo i na fasádu. Náklady odhadujeme na 40 milionů korun,“ řekl Vladimír Mastník.
Jedním z plánů je i ubytovna pro 45 lidí v Domově dětí a mládeže Sluníčko. Ta by měla sloužit turistům, ale i pro různé výměnné pobyty.

Také stadion

Nejen lomnickým sportovcům určitě udělá radost zpráva, že bude Lomnice žádat i o peníze na stavbu fotbalového stadionu s umělým povrchem. Atletická dráha, kterou otevřel v roce 1952 sám Emil Zátopek a kdysi byla považována za nejlepší v České republice, by se měla dočkat přeměny v dráhu pro kolečkové brusle.


Lomničtí by dále chtěli vybudovat výtah a výtvarný ateliér (i pro veřejnost) v místní základní škole, zateplit mateřskou školku a vyměnit v ní systém topení, a také přestěhovat sběrný dvůr.

Muzeum

V Muzeu a galerii Lomnice nad Popekou by měla v podkrovních prostorách vzniknout expozice malovaného nábytku. Na ni bude Lomnice žádat grant z Libereckého kraje. „Projektů je samozřejmě mnoho a jsou zahrnuty v programu rozvoje města v letech 2007 až 2020. Když uspějeme alespoň s nějakými, budeme rádi,“ dodal Mastník.


V letošním roce proběhne v Lomnici rekonstrukce Fűg〜nerovy ulice za 2,5 milionu korun. Začne také hlavní příprava projektů na akci Čistá Jizera. Zároveň s ní se Lomničtí zaměří na opravu přibližně 25 komunikací.


„Nejvíce se mi zamlouvá oprava zámku, ten by si to už opravdu zasloužil. Jsem moc ráda, že zrekonstruují Fűg〜nerovu ulici,“ řekla obyvatelka Hana Malá.