Čtvrteční program, který podobně jako ten páteční není přístupný pro veřejnost, je vyhrazen mezinárodní soutěži žáků zahradnických škol v odborných dovednostech. Soutěží se ve třech disciplínách - aranžování květin dle určeného tématu (v letošním roce na téma „Kytice pro zámeckou paní“), roubování v ruce a poznávání rostlinného materiálu. I v letošním roce se tohoto klání budoucích zahradníků zúčastní školy a učiliště z celé České republiky a slovenských Piešťan.

V pátek ve škole proběhnou doprovodné soutěže pro žákovská družstva ze základních a speciálních škol pod názvem „Kopidlenský kvíteček“ a „Kopidlenské poupě“, ve kterých mohou děti projevit své znalosti a nadání v přírodovědném testu, resp. v soutěži zahradnických dovedností.
Sobota je, jako obvykle, vyhrazena prodejní výstavě a otevřenému dni školy pro veřejnost. Během celého dne si budou moci návštěvníci prohlédnout květinami bohatě vyzdobené interiéry zámku, které připravují žáci se svými pedagogy. Hlavním mottem sobotní expozice je „Rostlina jako heraldický symbol“.

K prohlídce je připraven i palmový skleník v areálu zámeckého parku. Tradiční je výstava ovoce a zeleniny, prodej dušičkové vazby a školkařských výpěstků školního hospodářství. Ve sportovní hale probíhá celodenní doprovodný program, zaměřený na ukázku aranžování květin, poradenskou činnost apod.

Společenským zpestřením sobotního programu budou módní přehlídky slavnostních a svatebních šatů. K vidění budou soutěžní květinové vazby ze čtvrtečního soutěžního dne. Jejich dražba bude probíhat v sobotu od 14 hod. ve sportovní hale.

Celý zámecký areál, především venkovní prostory parku, se chystá využít více než 100 vystavovatelů a prodejců s převážně zahradnickým a řemeslným sortimentem.

Občerstvení pro návštěvníky výstaviště bude zajištěno nejenom oblíbeným řízkem ze zámecké kuchyně, ale tradičně i výrobky budoucích kuchařů a cukrářů ze SŠGS v Nové Pace.

V neděli budou pro návštěvníky zpřístupněny vyzdobené zámecké interiéry, palmový skleník a samozřejmě také prostory udržovaného zámeckého parku. Prodejní stánky budou v neděli omezeny pouze na prodej občerstvení.

V minulém roce navštívily Kopidlenský kvítek tisíce spokojených návštěvníků.

I v letošním roce vás srdečně zveme do Kopidlna. Areál výstaviště je pro návštěvníky otevřen v sobotu od 9 do 17 hodin, v neděli pak od 9 do 15 hodin.
Tomáš Hásek