Z devadesáti procent je to vždy první, na co se Hořičáka někdo z ostatních koutů Čech zeptá: ,,Ty jsi z Hořic? A vezeš nám trubičky?“ Než vám povíme, kam si v Hořicích pro stočené oplatky dojít a v jakých variantách se vyrábějí, podíváme se zpátky do historie. Jak se vlastně trubičky v Hořicích vzaly?
Jejich příběh začíná legendou z dob napoleonských válek. Tehdy se při ústupu z Ruska Napoleonova armáda vracela do střední Evropy. Císařův kuchař během namáhavého marše onemocněl a odloučil se od vojska právě v Hořicích. Přechodný azyl mu poskytla paní Líčková. Za odměnu za vzornou péči jí svěřil tajemství výroby sladkých trubiček. Paní Líčková je pak začala vyrábět pro přátele a známé jen pro radost. Až její dcera se později rozhodla trubičky prodávat a tím si vysloužila označení „trubičková bába“.

V generačním odstupu se do rodiny přiženil cukrář, jistý pan Kofránek, který založil v roce 1879 firmu a výrobu trubiček rozjel ve velkém. Sestrojil elektrický přístroj na výrobu oplatek, na který mu byl roku 1898 udělen patent. Kofránkovy hořické trubičky sklidily úspěch v řadě zemí Evropy, Asie i Ameriky.

Důkazem byla řada ocenění a diplomů z domácích i zahraničních výstav. Tehdy se začala psát historie a vzniklý produkt díky své originalitě, pečlivé a trpělivé ruční práci místních lidí přetrvává dodnes.

My se společně podíváme do firmy Strix Hořice s.r.o., která navázala na tuto tradici a stala se jedním z hlavních výrobců této léty prověřené sladké pochoutky.

Strix znamená v latině puštík, tedy jméno naší známé sovy, symbolu moudrosti a trpělivosti. Odtud tedy název i logo firmy.

Výrobnu i prodejnu najdete na východním okraji Hořic na hranici ulic Erbenova a Riegrova pod známým vrchem Gothardem na tzv. Doubravce. Trubičky v rodinném balení, ale i další sladkosti a pochutiny si můžete zakoupit v příjemném obchůdku s vnitřním i venkovním posezením.

V letních měsících vás také jistě potěší domácí vanilková a jahodová zmrzlina.

Hořické trubičky firmy Strix seženete po celé České republice. Prodávají se v několika verzích – sypané klasické a polomáčené stočené ze dvou oplatek a plněné s příchutí čokoládovou, kakaovou, smetanovou, a pro diabetiky kakaové. Pod vlastními značkami dále již oblíbené trubičky ROLDA a kakaooříškové STRIX. Úplně původní trubičky jsou duté, prosypané sladkou směsí, později se začaly vyrábět i plněné.
Příští týden se blíže seznámíme s postupem při výrobě trubiček.