Majetek Tělovýchovné jednoty Jiskra v Hořicích bude patřit městu. Zásadní změnu zdejší sportovci vítají. Od začátku příštího roku totiž jejich členské příspěvky nepůjdou na elektřinu či teplo, ale přímo na nové vybavení. Převedení majetku za desítky milionů korun schválila rada města a ještě musí projít v zastupitelstvu.

Sportoviště převezme pod svá křídla zdejší radnice. „Výhodou pro sportovce bude, že jejich příspěvky už nepůjdou na údržbu nebo energie, ale třeba na vybavení,“ uvedl starosta Hořic Ivan Doležal s tím, že takový provoz přijde městský rozpočet na více jak pět milionů korun ročně.

Tělovýchovná jednota Jiskra Hořice si tak bude prostory od města pronajímat, a to za peníze z grantů přidělených z radnice. „Provoz jsme dotovali i před tím, teď ale bude starost o majetek a jeho udržování na nás,“ podotkl Doležal. Nákladné úpravy si vyžádá například zdejší tělocvična, kterou unikají tisíce korun kvůli únikům tepla i bazén.

Zásadní změna v organizaci sportování v Hořicích byla nutným krokem vzhledem k současné finanční situaci. „Nejsme schopni se o všechno postarat, proto jsme majetek převedli na město. Z naší strany to vyšlo a my můžeme za vybírané peníze pořídit nářadí a vybavení,“ vyjádřila souhlas s takovým krokem předsedkyně TJ Jiskra Vlasta Jahelková.

Úřad bude nově rozdělovat i příspěvky podle toho, zda konkrétní sportovní organizace pracuje s mládeží nebo jaké má úspěchy v soutěžích. „Systém bude určitě mít svoje mouchy a někomu se může zdát nespravedlivý, ale ve svém vývoji se může upravit. Chceme hodnotit také kvalitu,“ doplnil starosta.

Nápad musí ještě schválit zastupitelé a pokud to stihnou do konce roku, od prvního ledna 2010 bude realizován. Hořičtí radní už ho svými hlasy potvrdili.