Místostarosta Jaroslav Vácha tyto domněnky již vyvrátil na oficiálním webu města Hořice a nazval Dachova „rodinným stříbrem, které se neprodává.“

Technický stav koupaliště se ale neustále zhoršuje a jeho návštěvníci z řad hořických obyvatel se rozhodli sepsat petici. Její text požaduje především zařazení Dachov mezi kulturní památky. To by umožnilo městu žádat například o podporu z Evropské unie. Neoficiální mluvčí skupiny se stala hořická rodačka Alena Svobodová – Louženská. Podle jejích slov není petice zaměřena proti městskému zastupitelstvu, ale naopak má vyjádřit podporu občanů.

Neméně jde také o zachování kulturního odkazu našich předchůdců, mimo jiné i slavného rodáka Aloise Jilemnického. Ten byl nejen středoškolským profesorem a spisovatelem, ale i organizátorem veřejného života v Hořicích.

Pohled z druhé strany nám nabídnul Vladimír Hník, ředitel Technických služeb: „Koupaliště je v majetku města, ale provozují ho Technické služby. Veškeré náklady na provoz se hradí z toho, co se přes sezonu vybere. Platíme dva plavčíky, dvě pokladní, elektrickou energii, rozbory vody a čištění koupaliště. To je práce pro čtyři až šest lidí a nějakou techniku. Někdy úklid trvá osm týdnů, jindy až do prvního sněhu.“ Podle jeho slov peníze, které se vyberou na koupališti, s bídou stačí na pokrytí sezónních nákladů. Město na provoz nepřispívá, letos ale vyšetřilo 150 000, ze kterých se opraví to nejnutnější. V rozpočtu na rok 2008, který je zveřejněn na oficiálním webu Hořic, je také schválená částka 380 000 na opravu vodovodu a vodojemu na Dachovech.

Doufejme, že zájem veřejnosti trochu povzbudí zájem úředního aparátu o koupaliště na Dachovech, a že se nebude pro příště pouze udržovat, ale čeká ho investice, kterou je tento jedinečný areál schopen městu několikrát navrátit. Jana Nekvapilová