V našem regionu se zatím jako největší nabídka letních brigád pro studenty a další zájemce jeví v zemědělství: česání ovoce či sběr jahod. Krátkodobou práci lze přes léto také sehnat v supermarketech či v restauracích.

Hlavní nabídka brigád na léto přijde až v červnu, k zájemcům se ale často dostane zcela jinými kanály než přes úřady práce či agentury.

Například zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku si na sklizeň ovoce přes prázdniny pravidelně najímá několik stovek lidí. „Zhruba od 10. července do poloviny srpna budeme na sklizeň višní z téměř 50 hektarů potřebovat 200 až 300 lidí,“ řekl vedoucí ovocnářského závodu družstva Jiří Fišer. Přihlášky od zájemců bude družstvo přijímat od začátku června.

Odměna při česání je odvislá od výkonu pracovníka. Dobrý česáč si je schopný vydělat 55 až 60 korun za hodinu. „Višně se češou ze země a práce je vhodná pro studenty i seniory,“ řekl Fišer. Brigádníky družstvo sváží vlastním autobusem z okolních míst.

Pokud se studenti rozhodnou shánět práci sami u zaměstnavatelů, mohou mnohdy odejít s nepořízenou. Řada firem potřebu brigádníků zaplní dětmi svých zaměstnanců nebo lidmi, kteří u nich pracovali v minulých letech. Je to případ pivovaru Primátor Náchod. „Přes léto máme do deseti brigádnických míst. Zamluvené jsou dopředu, většinou je obsadí děti zaměstnanců,“ řekl ředitel pivovaru Josef Hlavatý.

Studenti však nemusejí obcházet firmy a mohou využít služeb personálních agentur, které jim práci zajistí. Například agentura Index Nosluš na červen nabízí pro muže brigádu na nakládku a vykládku zboží z kamionů. Ženám pak administrativní práce v oddělení logistiky a zasílatelství či práci telefonní operátorky. Mzdy se pohybují od 65 do 85 korun za hodinu.

Jak nejlépe sehnat přivýdělek na léto?

•zeptat se známých: vůbec nejlepší, osvědčený způsob, jak sehnat letní brigádu. Dobrý job se často skrývá tam, kde by jej nikdo nečekal
• sledovat nabídky na internetu, všímat si inzerátů ve výlohách obchodů, firem apod.; dobré je přímo se v prodejnách na práci zeptat
• využívat sevisu úřadů práce a pracovních agentur: zaregistrovat se na co nejvíce serverech, jen tak lze docílit větší šance na uplatnění; na jednu nabídku totiž mnohdy připadají desítky zájemců