V těchto dnech se však pro vlekaře přeci jenom blýská na lepší časy a oslavu spojenou s vítáním příchodu nového roku tak přeci jenom lidé na horách prožijí v bílé stopě.

V Krkonoších leží takřka metr sněhu

Na sjezdovkách v lyžařských areálech v Královéhradeckém kraji teď leží až 80 centimetrů převážně mokrého sněhu. Vlekaři vyhlížejí ochlazení, které zlepší sněhové podmínky. „Po oblevě, která přišla na Štědrý den, se počasí i sněhové podmínky postupně zlepšují. Podle předpovědi se má i nadále ochlazovat a mohlo by i sněžit. Jakmile to podmínky umožní, budeme zasněžovat technickým sněhem ,“ řekl Jiří Beran z lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku, kde jsou v provozu všechna přepravní zařízení.

Běžkaři si užijí

V lyžařském areálu Černá hora v Janských Lázních na Trutnovsku jsou v provozu dvě lanovky a deset vleků, lyžaři mohou lyžovat na 11 kilometrech sjezdových tratí, 
na kterých leží 
dvacet až 80 centimetrů sněhu.

V okolí areálu je upraveno na 50 kilometrů běžeckých tratí, v provozu je také sáňkařská cesta z vrcholu Černé hory.

Například v Říčkách v Orlických horách na Rychnovsku museli kvůli oblevě vlekaři ve středu uzavřít černou sjezdovku, v provozu zůstávají červená a modrá sjezdová trať. Kvůli nedostatku sněhu vlekaři také nemohou vyjet upravovat běžecké tratě v okolí střediska, trasy pro běžkaře naposledy upravili v pondělí.

Na hřebenech Krkonoš leží podle údajů Horské služby 48 centimetrů sněhu, včera ráno klesly teploty na 4,6 stupně Celsia pod bod mrazu.

Kvůli mlze na hřebenech se dohlednost pohybuje do 100 metrů, v lavinových katastrech platí první, nejnižší stupeň lavinového nebezpečí. V Orlických horách je zhruba 30 centimetrů sněhu.

V Pardubickém kraji jsou střediska v provozu

Většina lyžařských středisek v Pardubickém kraji je v provozu, na sjezdovkách leží deset až 40 centimetrů sněhu. Jezdí se v Čenkovicích a Červené Vodě v Orlických horách nebo ve středisku Dolní Morava na Králickém Sněžníku. V provozu je i sjezdovka v Hlinsku.

Lyžovat se bude 
i na Silvestra

„Dnes začalo sněžit, konečně se ochlazuje. Doposud podmínky nebyly zrovna nejlepší. Teploty se drží okolo nuly, občas déšť. V takové situaci se nedá zasněžovat. Nyní na svazích i přesto leží 10 až 30 centimetrů sněhu,“ řekl včera Libor Černý ze střediska Čenkovice. Bude se tam jezdit i na Silvestra, a to od 8.30 do 13.00 hodin.

V provozu je také areál Červená Voda, kde na sjezdovkách leží asi 35 centimetrů vlhkého sněhu. Jsou připravené i stopy pro běžkaře, tam se ale situace podle teploty stále mění.

Ve středisku Dolní Morava je na svazích 35 až 40 centimetrů sněhu a od rána přibývá nový. Na Silvestra se bude lyžovat standardně, od 8.30 do 16.00. Bobová dráha bude fungovat do 20.00.

Lyžuje se rovněž v Hlinsku, kam mezi svátky zamířily stovky sportovců. V provozu je spodní část areálu pod přemostěním. Na sjezdovce leží 25 centimetrů sněhu. Pokud sníh vydrží, bude se lyžovat i v poslední den roku, a to od 8.30 do 17.00.

O víkendu by teploty na horách měly klesnout pod nulu, během příštího týdne se má ale opět oteplit a přijít by měl také déšť. (pv, čtk)