Novinkou letošního léta mohou být například „placaté broskve“ donut peaches, které jsou některými řetězci dováženy z Itálie.

„Od příštího týdne se u nás objeví nová odrůda melounů – meloun Gold. Je to vlastně kříženec klasického žlutého melounu a odrůdy Piel de sapo,“ řekla Andrea Frydlová z obchodního řetězce Tesco. Lákadlem mohou být například i melouny bez pecek. Ty se u nás objevily sice přibližně před deseti lety, jenže ne každý je zná. Jedná se o vyšlechtěnou odrůdu s reziduálními peckami – meloun vlastně obsahuje úplně malé měkoučké pecky. Postoj lidí k experimentování s exotickým ovocem je individuální.

„Obecně lze říct, že Češi nejsou ve výběru ovoce a zeleniny nijak konzervativní. Každým rokem, především v době návratů z dovolených, zaznamenáváme zvýšený zájem vyzkoušet i méně tradiční druhy ovoce a zeleniny. Drobní živnostníci se snaží přes léto využívat domácí dodavatele ovoce a zeleniny.
„V současné době využíváme, když je ta možnost, hlavně místní dodavatele k nákupu zeleniny. Snažíme se upřednostňovat především náš trh,“ řekla provozovatelka zelinářského krámku Ludmila Heneová. Lidé mají v letních dnech největší zájem o nektarinky, broskve a meruňky. Pokud jde o zeleninu, tak spotřebitelé preferují zejména rajčata, okurky nebo salát.

ANKETA: Dopřáváte si exotické ovoce a jeho nové druhy u nás?

Roman Novotný, Hradec Králové - Exotické ovoce mi příliš nechutná. Jsem spíš zvyklý na naše ovoce, když si ho člověk utrhne přímo na zahradě. Je to mnohem chutnější a zdravější. Dováženému ovoci chybí přírodní zralost.

Žaneta Ondrašíková, Pardubice - Pravidelně exotické ovoce nekupuji. Spíš ráda experimentuji. Pokud mi něco nového zachutná, koupím si to častěji. Nejvíce mi vyhovuje mango a liči. Za výborné považuji nashi.

Lukáš Stejskal, Hradec Králové - Exotické ovoce mám opravdu moc rád a zkusil jsem docela hodně druhů, které jsou tu k sehnání. Ze všech ale dávám přednost tomu sladšímu ovoci. Dobrá je pitaya, chutí je totiž docela podobná kiwi.

Tereza Hermanová, Hradec Králové - Ochutnala jsem liči, a to bylo velmi dobré. Ráda zkouším nové věci a chutě. Na druhou stranu mi vůbec nechutnalo třeba granátové jablko, které už si s jistotou kupovat nebudu.

Pavel Müller, Smiřice - Jím spíš obvyklé exotické ovoce, které u nás jde lehce koupit. Když je příležitost, tak si nejraději dám ananas a nebo mango. Z těch méně častých jsem vyzkoušel například papáju a liči. (miw)