Pokles objednávek pro vůz Fabia po zrušení šrotovného v Německu má další dějství v mladoboleslavské automobilce Škoda. Stovky zaměstnanců pracující na tomto modelu budou totiž pracovat jen čtyři dny v týdnu a to v lednu, částečně v únoru a v březnu.

O peníze lidé nepřijdou

Ani tato vážná situace však neznamená hromadné propouštění nebo ztrátu výdělku, protože odbory KOVO dohodly s firmou Škoda systém zvaný flexikonto, jenž je používaný v celém koncernu Volkswagen. Díky němu se zaměstnanci neodpracovaná směna odečte takzvaně „na sekeru“ do minusu.

„Pro zaměstnance to neznamená ztrátu výdělku. Do budoucna, až se zlepší odbyt, tak si tyto minusové směny napracují a to z pátku na sobotu, nebo v sobotu ráno,“ uvedl v týdeníku Škodovácký odborář předseda odborů KOVO ve Škodě Auto Jaroslav Povšík.

I zbylé dvě směny v pátek odpadnou

Které směny ve výrobě vozu Fabia odpadnou? Je třeba si uvědomit, že již od ledna přechází výroba fabií na dvě směny místo tří. Vyrábět se tak bude jen ráno a odpoledne. Zhruba třetina zaměstnanců se pak přesouvá na jiné pracovní pozice.

„Zbylé dvě směny ale ještě navíc odpadnou v pátečních termínech: 8. ledna, 15. ledna, 22. ledna a 29. ledna 2010,“ píše Škodovácký odborář. V lednu se tak fabie v pátek vůbec vyrábět nebudou a zaměstnanci zde budou pracovat jen čtyři dny v týdnu, pátek se jim odečte v rámci flexikonta.

Další odstávky v únoru a březnu

V následujících dvou termínech 5. února a 12. února 2010 se ruší „jen“ odpolední páteční směna na fabii. Vyrábět se tak bude pouze v pátek dopoledne. To ale není vše, v dalších pátečních termínech 19. února, 26. února, 5. března, 12. března, 19. března a 26. března 2010 se totiž nebude vyrábět vůz A05 Fabia v Mladé Boleslavi jak v ranní, tak i odpolední směně – tedy opět celý pátek.

Redukce se dotkne také designem extravagantního modelu Škoda Roomster, který se vyrábí v pobočném závodě Kvasiny. Od ledna totiž jeho výroba přejde za dvou směn pouze na jednu – tedy na ranní. „Na roomsteru zatím postačí přechod na jednu směnu, flexikonto zde proto zatím nebude využito,“ uvedl předseda Povšík.