Takto hovoří Pavel Jankovský, ředitel SOŠ a SOU Hradební v Hradci Králové.

Podle jeho názoru je prostě rozvržení oborů ve středním školství hodně nevyvážené, převažují právě humanitní obory. „Ne, že bych proti tomu něco měl, sám jsem tímto směrem vzdělán, ale těžko se jim pak hledá uplatnění," doplňuje ředitel. A kolik ze studentů školy v Hradební ulici pokračuje v technickém oboru?

„Těžko říci, zpětná vazba záleží vlastně jen na ochotě studentů se s námi o svoje úmysly podělit, ale hodně jich jde právě dál na vysokou školu studovat nějaký humanitní obor," odpovídá ředitel.

Kámen úrazu je fakt, že přestože mladí vystudují určitý obor, nechtějí ho pak dělat. „Je to tak, když to přeženu, máme v evidenci třeba dvě stovky kuchařů a k tomu sto padesát volných míst kuchařů, ale oni, i když to mají vystudované, tak to dělat nechtějí," potvrzuje Petr Klimpl, ředitel pardubického úřadu práce.

Problémem je i dlouhodobá nezaměstnanost, která je podle ředitele u poloviny uchazečů o práci. „Tam pak ten člověk ztrácí pracovní návyky. Mladí lidé je navíc ještě ani nestihli nikde získat. Máme řadu projektů, díky kterým úřady mohou podpořit vznik pracovních míst u podnikatelů i neziskových organizací. Je třeba je využít," uzavřel ředitel.