Investice kraj také podpořil čerpáním úvěrů v celkové hodnotě 1,4 miliardy korun, o nichž rozhodlo už předchozí zastupitelstvo v čele s ODS.

Pod vedením ČSSD kraj rozhodl o přijetí úvěru 600 milionů korun na chystanou přestavbu náchodské nemocnice za téměř miliardu korun. Projekt usiluje o dotaci z EU, zakázku na poskytnutí úvěru už kraj vypsal. Vedení kraje tvrdí, že zadlužení kraje bude únosné i po přijetí úvěru na nemocnici.

V posledním roce konjunktury v roce 2008 kraj z daní získal do rozpočtu téměř 3,3 miliardy korun. V následujících třech letech se jeho daňové výnosy přes hranici tří miliard už nikdy nedostaly a stejné to zřejmě bude i letos. Naopak příjmy kraje z EU výrazně narostly a za roky 2009 až 2011 dosáhly v součtu přes 2,1 miliardy korun. „Bez financí z Evropské unie by byla situace kritická, dotace z Bruselu v současné době zajišťují potřebné investice," konstatoval mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD) prošla krajská ekonomika od roku 2008 historicky nejtěžším obdobím. „Výrazně klesly příjmy kraje, které dosud nedosahují výše z roku 2007. Bylo třeba řešit i zadlužení kraje, především v oblasti zdravotnictví, a dále leasingovou smlouvu na sídlo krajského úřadu," uvedl Franc. Na krizi kraj reagoval úsporami ve svých organizacích. I díky šetření vykázal v roce 2010 rozpočet kraje přebytek 423 milionů Kč. Letos krajský rozpočet počítá s přebytkem 100 milionů Kč.

Opoziční ODS nynějšímu vedení kraje přiznává v době poklesu daňových příjmů správné využití úvěrů. „Nebyly to peníze vyhozené oknem, nabalily na sebe další investice a dotace do regionálního rozvoje," uvedl kandidát ODS na hejtmana Miloslav Plass. Vedení kraje však vyčítá netransparentnost při rozdělování evropských dotací. „Je to plně v kompetenci sociálních demokratů, kteří se svými koaličními partnery vůbec nepustili opozici do schvalovacích procesů na čerpání evropských zdrojů," uvedl. Výhrady má ODS i k projektu přestavby náchodské nemocnice. „Je to megalomanský projekt. Nemocnice si rekonstrukci v některých částech zaslouží, ale ne v takovém rozsahu," řekl Plass.

Z evropských peněz se kraj snažil financovat hlavně opravy silnic druhé a třetí  třídy, které jsou nejvíce zanedbaným majetkem kraje. Stav cest se každý rok zhoršuje ve finančním vyjádření zhruba o půl miliardy korun a takzvané vnitřní zadlužení silniční sítě už dosáhlo téměř devíti miliard korun.

Kraj za poslední čtyři roky vložil do oprav silnic zejména z evropských zdrojů téměř dvě miliardy korun, ale chátrání silniční sítě tím jen zpomalil. Podle Plasse by si měl kraj přiznat, že stávající hustou silniční síť není schopen udržovat. Měl by proto podle něj udělat nepopulární rozhodnutí a stanovit páteřní síť komunikací, které bude udržovat v kvalitním stavu.

Vedle silnic a náchodské nemocnice jsou dalšími významnými projekty kraje podpořenými evropskými dotacemi stavby planetária v Hradci Králové a archeoparku ve Všestarech, oprava hradeckého Gymnázia J. K. Tyla, stavba cyklostezky z Hradce Králové na Kuks a budování center odborného vzdělávání při středních školách.