Firmě se daří zejména na trzích Afriky a Blízkého východu. Exportem loni Mileta získala 90 procent z celkových tržeb. Letos má společnost v plánu zvýšení obratu na více než 600 milionů korun. Novinářům to řekl generální ředitel podniku Otakar Petráček. Vlastníkem Milety je indická firma Alok.

V růstu Miletu nezastavil ani rozsáhlý požár ze závěru roku 2012, který zničil přípravu výroby a sklady a způsobil škodu za 200 milionů korun. Přeorganizováním výroby a díky pomoci konkurenčních textilek se Mileta již loni na jaře dostala na původní výrobní kapacitu. Na podzim firma na spáleništi začala stavět novou halu, nyní ji dokončuje a začíná chystat instalaci strojů.

Prodeje Milety táhne nahoru zejména takzvaný africký a arabský program, což jsou damašky, batisty a šátky. „Významné obchody jsme loni udělali ve Spojených arabských emirátech, Beninu, Senegalu a Kuvajtu. Za velmi perspektivní trhy pokládáme Nigérii a Etiopii, tedy země s celkem asi čtvrt miliardou lidí. Šance v budoucnu vidíme v Íránu," řekl Petráček. Afroarabský program loni při růstu zhruba 75 procent tvořil asi čtvrtinu obratu Milety.

Historické snímky ze starého provozu hořické Milety.Nosným programem firmy z podílem přes 60 procent zůstávají košiloviny, které loni rostly přibližně o deset procent. Mileta je vyváží především do západní Evropy. Zbytek produkce tvoří kapesníky a takzvaný hotelový program. „Celkem exportujeme do přibližně 70 zemí. Důležité odběratele máme i v zámoří v Severní Americe, Brazílii, Kolumbii a také v Číně, která si žádá naše košiloviny nejvyšší kvality," řekl Petráček.

Další zvyšování výkonu Milety by měla podpořit investice 30 milionů do nákupu 18 tkalcovských stavů. Mileta stavy začala pořizovat loni na podzim a nyní instalace nové tkací techniky vrcholí. Do budoucna by investice měla Miletě přinést zvýšení tkalcovské kapacity až o 30 procent.

Loňské zvýšení produkce se odrazilo i v růstu počtu zaměstnanců zhruba o 40 na současných 415 lidí. V regionu patří podnik k největším zaměstnavatelům. Vedle hlavního závodu v Hořicích má Mileta ještě barevnu ve Dvoře Králové nad Labem a úpravnu v Černém Dole na Trutnovsku.

Hospodaření Milety by mělo za uplynulý účetní rok skončit výrazně vyšším ziskem než byl profit 22 milionů korun v účetním roce 2012/2013. „Směrem nahoru zisk ovlivní i pojistné plnění po požáru," řekl Petráček. Dodal, že celé plnění pojišťovny podnik opět vloží zpět do své obnovy. ⋌(ak)