Podnik se soustředí na výrobu módních košilovin a damašků v metráži, která by jej po dvou letech ztrát měla letos vrátit do zisku. Uvedli to představitelé Milety na její dnešní valné hromadě.
Loni se kapesníky na obratu Milety 518 milionů korun podílely jen asi 17 procenty a pokračovaly v sestupu minulých let. V 90. letech se přitom kapesníky na výrobě podílely až třemi čtvrtinami. „Další pokles prodeje kapesníků již nečekáme,“ řekl předseda představenstva Dalibor Hudák. Obdobně jako s kapesníky naloží Mileta i s výrobou ubrusů a stolního prádla. V konkurenci levné produkce tohoto sortimentu z Asie již podle představitelů Milety nelze v jejich ztrátové výrobě pokračovat.

Plán

Letošní plánovaný růst obratu na úroveň 600 milionů korun by měla zajistit metráž. Zvýšení její výroby a ziskovost hodlá Mileta podpořit investicí asi 120 milionů korun do tkalcovny v Hořicích. „První etapu investice zahájíme již ve druhé polovině letošního roku,“ řekl Hudák. Dalších asi 18 milionů korun chce Mileta investovat do úpravny v Černém Dole v Krkonoších.
Dosavadní výsledky prvních pěti měsíců podle Hudáka potvrzují předpoklady růstu. „Obrat do května vzrostl o 39 procent na 227 milionů korun a zisk dosáhl 9,8 milionu korun,“ řekl Hudák. Loni Mileta utrpěla ztrátu 37 milionů korun, v roce 2005 měla ztrátu 29 milionů korun. Celkem má podnik na účtu neuhrazených ztrát z minulých let minus 160 milionů korun.

V souvislosti s instalací nových stavů v tkalcovně propustí Mileta asi 40 až 50 lidí a na konci roku by měla zaměstnávat kolem 500 osob. Průměrná mzda v podniku, kde je nyní 559 lidí, loni činila 12 946 korun. Před deseti lety měla Mileta přes 1700 zaměstnanců a její obrat byl zhruba stejný jako nyní.
Akcionáři dnes také zvolili do představenstva a dozorčí rady Milety po jednom zástupci indické firmy Alok. Do představenstva zasedl Gopinath Kamath a do dozorčí rady C.K. Bubna. Vystřídali Milana Žabokrtského a Martina Nekuta.
Alok v Miletě vlastní 60 procent akcií, zatímco ještě v lednu tento podíl držel lichtenštejnský Coptex. Podle dřívějších informací Mladé fronty Dnes měli Indové podíl získat za téměř 400 milionů korun.⋌ Zdeněk Rychtera