Ředitel ústavu však slibuje, že tento nedostatek bude v blízké budoucnosti odstraněn. Má být postaven zcela nový komplex.

„Projekt se skládá ze dvou částí. Je potřeba zvlášť vystavět budovu a takzvanou měkkou část ústavu," řekl ředitel společnosti Jaroslav Vácha. Onou měkkou částí je míněna výsadba ovocných stromů.

Na obě je nutné vypsat samostatné tendry. Ten na budovu je již v pokročilém stádiu. „Vítěz bude znám v řádu týdnů. Výstavba může začít již na podzim, ale nejspíše až na jaře," konstatoval ředitel.

To, že výzkumníky odklady už nevyvádí z míry, není zase tak překvapivé. Vždyť projekt se řeší již zhruba tři roky a několikrát to vypadalo, že uvízl na mrtvém bodě. Malá zdržení už jednoduše nemohou nikoho překvapit.

Stěžejní problém spočíval v odkupu půdy. Majitelka chtěla ústavu prodat celou rozsáhlou parcelu, na což ústav neměl dost prostředků.

A jak čas plynul, dotace ve výši necelých 570 tisíc korun byla ve stále větším ohrožení. „Za pět minut dvanáct se nám podařilo dosáhnout dohody. Projekt málem musel startovat od začátku," pravil Jaroslav Vácha s úlevou v hlase.

Pro obec prioritou
O uskutečnění stavby měla eminentní zájem i samotná obec. „Byli jsme co nejvíce nápomocní, přestože samozřejmě nejsme investoři. Je to důležitý projekt pro rozvoj Holovous," uvedla starostka Martina Berdychová (za SNK ED). „Osobně jsem se obracela na majitelku půdy," dodala.

Výzkum v ústavu se v současnosti koncentruje prakticky na všechny ovocnářské plodiny pěstované v České republice, specificky například na jejich reprodukci, šlechtění, ochranu proti škodlivým vlivům nebo na sledování výskytu chorob a parazitů.