Vše, co podnikatelé potřebují před spuštěním EET znát, se dozvěděli na semináři, který pro ně připravila ve společenském sále Obecního domu ve Velkém Poříčí Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje a Finanční úřad pro Královéhradecký kraj.

„Jak státní správa, tak i hospodářská komora – jako podnikatelská samospráva, máme zájem, aby podnikatelé prošli začátkem zavedení EET bez problémů. Je jasné, že vše nepůjde úplně hladce, ale snažíme se tomu co nejvíce napomoci. Děláme maximum pro to, aby náběh od 1. prosince byl bez problémů," vysvětlil ředitel náchodské pobočky hospodářské komory František Molík.

Základní informace a z jakého důvodu se EET zavádí, vysvětlila asi padesátce podnikatelů Renáta Koldrtová z Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj.

„Hlavním důvodem je, že krácení daní se stalo mezi podnikateli běžnou záležitostí a nevykázané příjmy činí asi 170 miliard korun ročně. Podle propočtů se očekává, že EET by měla, po zapojení všech subjektů, do rozpočtu přinést až 18 miliard korun," vysvětlila Renáta Koldrtová.

Stát se tím prý snaží bojovat se šedou ekonomikou a naplnit státní rozpočet. Finanční správa také bude mít k dispozici materiál, který ji umožní provádět cílené daňové kontroly.

„Úřad se zaměří kontrolami tam, kde to je potřeba. Poctiví podnikatelé se nemusí obávat. EET rovněž napomůže narovnání podnikatelského prostředí a dojde k odstranění nerovných podmínek v konkurenci," uvedla Renáta Koldrtová.

PO TEORII VYSVĚTLILI I PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

V druhé části semináře vysvětlila přítomným podnikatelům Hana Janušová z Finančního úřadu pro Královéhradecký kraj, praktické informace o tom, jaké kroky je potřebné před zahájením provozu EET udělat. Vysvětlila rovněž jaké je potřebné vybavení a jak bude vše fungovat.

STÁT OPĚT NABÁDÁ NÁROD K UDÁVÁNÍ

Když podnikatele informovala o tom, že do systému evidence bude mít přístup kdokoliv a zákazníci si budou mít možnost ověřit, zda je jejich účtenka v systému zavedena a popřípadě vše nahlásit správci daně, to je nadzvedlo ze židlí.

Tento systém jim prý připomíná praktiky bývalé státní bezpečnosti a její síť agentů, pouze pod jiným názvem.

PODNIKATELÉ BYLI SE SEMINÁŘEM SPOKOJENI

„Seminář byl určitě užitečný. Něco nového jsem se dozvěděla a něco upřesnila. Zaskočilo mě ale to, že si kdokoliv bude mít možnost do systému vlézt a ještě je státem pobízen k udávání. Spousta lidí se bude vyžívat v práskání a bývalí agenti zas budou ve svém živlu," zhodnotila seminář paní N. (Jméno si nepřála zveřejnit).

Všichni se shodli na tom, že určitý přínos seminář určitě měl. Především v tom, že teď přesně vědí, co dělat, aby neměli problém s finančním úřadem.
„Dozvěděla jsem se spoustu věcí, které jsem buď nevěděla a nebo si u nich nebyla jistá. Informace budu potřebovat," svěřila se Jaroslava Machalová, která je u firmy zaměstnaná jako účetní.

Spokojený byl i majitel servisní firmy Antonín Koutský. „V každém případě je každá informace dobrá," dodal.

Jak doplnil František Molík, tak semináře pořádají ve všech okresech kraje a z řad podnikatelů je o účast značný zájem.(jim)