Jenže pro někoho také může znamenat bezesné noci plné stresu a obav, zda ona vysněná dovolená neskončí až před soudem.
Každý zájezd začíná v podstatě již podpisem smlouvy s cestovní kanceláří. Na řešení problémů na místě už zpravidla není čas.

Pročtěte smlouvu

„Lidé by měli před podpisem cestovní smlouvu důkladně pročíst. Může se v ní totiž vyskytnout slovní spojení podobné jako – podle možností a podobně.
Pokud je tento výraz uveden například u kolonky ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu, potom není vůbec jisté, že takové ubytování dostaneme,“ vysvětluje Josef Černý ze Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).
Když si toho předem nevšimnete, tak ubytování v hotelu nižší kategorie již nemůžete reklamovat.

Reklamace

Každá reklamace na místě musí být opřena o jasnou formulaci cestovní smlouvy. Nespokojenost s ubytováním, čistotou či stravou pak musí řešit delegát.
„V případě, že náprava nebude možná, vše na místě sepište a nechte si od delegáta podepsat. Ideální je pořídit fotodokumentaci a výpovědi dalších účastníků zájezdu, včetně jejich adres,“ uvádí Černý.

Pozor na lhůtu

Reklamačnímu řízení podléhá i zájezd. Pozor si musíte dát na lhůtu, ve které chcete reklamaci podat. „Zájezd lze reklamovat do tří měsíců od jeho ukončení, nejlépe doporučeným dopisem s dodejkou. Musíte v něm uvést veškeré rozpory mezi cestovní smlouvou a skutečností. K tomu je dobré doložit zápis s delegátem, fotodokumentaci z místa pobytu a výpovědi dalších účastníků. Můžete navrhnout cestovce i přiměřenou slevu,“ říká Černý.
Pokud ji cestovka nebude chtít přijmout, rozhodne o výši slevy případný soud.

 

 

Když si nevíte rady, zkuste SOS

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Otevřeno každou středu
Gočárova třída 1620 Hradec Králové 14.00 až 16.00
3. patro, číslo dveří 405 tel.: 495 521 048

Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Otevřeno každou středu
Lanškrounská 2, Svitavy 14.00 až 16.00
tel.: 461 530 173

Kontaktní místo nabízí přímé konzultace i rady po telefonu.