Na cenovky nad 30 korun za litr už  motoristé narazí jen na dálnicích nebo předražených benzinkách. Průměrná cena Naturalu 95 se ve východních Čechách dostala podle dat společnosti CCS, která je na pumpách monitoruje, už na 29,60 koruny, nafta je ještě o korunu levnější.

Ale nádrž mohou motoristé natankovat ještě daleko levněji. Třeba tradičně levný řetězec Tank Ono nyní nasadil cenu 26,90 za Natural 95 a 26,50 za naftu.

„Benzin pod třicet, to je paráda," pochvaloval si včera jeden z řidičů na benzince v Pardubicích.

Pohonné hmoty zlevňují již od července, kdy stály kolem 33 korun za litr, a v posledních dnech navíc velmi rychle. Jen za poslední týden spadla cena o bezmála 40 haléřů.

Z okresního srovnání jsou nejlevnější pumpy na Náchodsku a Pardubicku, naopak nejdražší na Hradecku a Svitavsku.

„V nejbližším týdnu očekáváme další pokles cen pohonných hmot," uvedl analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak. Více by měl zlevnit benzin, ceny benzinu a nafty by se tak měly přibližovat k sobě, jak dodal.

V Polsku jsou pohonné hmoty ještě levnější než u nás a motoristům z pohraničí se vyplatí zajet si tam natankovat. Litr benzinu v Polsku stojí v průměru 4,13 zlotého (26,13 Kč) a nafta se prodává za 4,06 zlotého (25,68 Kč).