Přemnožila se především divoká prasata a způsobují častější a větší škody nejen zemědělcům, ale i vlastníkům luk nebo neoplocených sadů.

„Větší škody než několikatýdenní zpoždění jara u nás způsobili divočáci, a to jak na trvalých travních porostech, tak na podzimním výsevu," postěžoval si Zbyněk Myšák, ředitel zemědělské společnosti Zopos Přestavlky na Rychnovsku.

Myslivci o problému vědí, ostatně s farmáři se kvůli zvěři, která ničí úrodu, přou odjakživa. Agrární komora nedávno spočítala celorepublikové škody napáchané zvěří na minimálně 3,5 miliardy korun ročně. Jenže jednoduché řešení neexistuje.

„Divokým prasatům vyhovuje spektrum plodin, které se v současnosti pěstují, hlavně pak kukuřice. Problémem je i to, že bachyně nemívá jedno nebo dvě mláďata, ale ve vrhu jich bývá třeba deset," řekl Jiří Brandejs z Okresního mysliveckého spolku v Rychnově nad Kněžnou.

Ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o myslivosti, která má pomoci řešit problém přemnožení některých druhů zvěře, zejména divokých prasat a někde také jelenů. Připravované změny mají přinést lepší spolupráci mezi zemědělci a myslivci a větší zapojení zemědělců do myslivosti. Novela má celkově zliberalizovat pravidla pro užívání honiteb a odstřel přemnožené zvěře. (zprav)