Potvrzují to nejen čísla z posledního průzkumu MEDIA PROJEKT, podle kterého jsou regionální Deníky vycházející ve východních Čechách nejčtenějšími novinami, ale i sociologové.

„V posledních letech narůstá tendence, která čtenost regionálních médií výrazně podporuje. Tou je postupně vzrůstající zájem o to, co se děje v místě bydliště či  v blízkém regionu. Tento umocňující se trend posledních pěti až sedmi let nám potvrzuje i řada průzkumů. Souvisí s tím, že občané přestávají očekávat zásadní věci od státu a soustřeďují se na to, co se děje tam, kde žijí, v nejbližším regionu," řekl známý analytik a odborník na marketing Jan Herzmann.

Poznamenal rovněž, že tento vzrůstající zájem o lokální dění se zatím příliš neprojevil ve volební účasti, to je však možná jen otázkou času. „Komunální volby mohou být brzo těmi nejnavštěvovanějšími volbami vůbec," míní.

Podobně se už před časem pro Deník vyjádřil i sociolog Jan Hartl, šéf společnosti STEM. I podle něj jsou lidé z celorepublikových, reálnému životu vzdálených témat a afér rozčarováni. Obracejí se tak k dění za jejich vlastními humny, které je pro ně navíc věcnější a srozumitelnější.

„Připomeňme řadu západních zemí, například USA a Kanadu, kde zájem občanů o místní dění zcela převažuje nad záležitostmi celostátními a zahraničními. Stačí se podívat na strukturu zpravodajství na tamních televizních kanálech. Ano, u nás je tento 'lokalismus' po desetiletích jakéhosi univerzalismu novým rozměrem," dodal Hartl.

Podle Herzmanna regionálnímu tisku navíc tolik nešlapou na paty internetová média a sociální sítě. Pro celostátní tisk je internet mnohem větší konkurencí.

„Internet se zabývá buď tématy vysloveně mikrolokálními –  tedy až soukromými – a na druhé straně globálními. A mezi těmito dvěma extrémy je právě prostor pro regionální témata. Právě na této regionalitě budou deníky vašeho typu muset nadále stavět," uzavřel Herzmann.

Z výsledků čtenosti má obrovskou radost ředitel regionálních Deníků východní Čechy Tomáš Doubrava. „Naše čtenost oproti předchozímu období vzrostla. Vévodíme tak žebříčku novinových titulů ve východních Čechách. V obou krajích porážíme ve čtenosti výrazně Blesk a MfDnes. Chci velice poděkovat našim čtenářům, předplatitelům i obchodním partnerům za věrnost a pozornost, kterou našim zprávám věnují. Díky také týmu naší redakce, který se denně snaží psát a přinášet poutavé zpravodajství," řekl Tomáš Doubrava. 

close Čtenost novin ve východních Čechách. zoom_in