Aby vás zloději nepřekvapili…
• Nenoste u sebe příliš vysokou hotovost
• Peněženka nedávejte navrch tašek, kabelek ani batohů
• Nenoste peněženku ale ani v zadní kapse kalhot – dejte ji do některé uzavíratelné kapsy
• Zapínání kabelky nemějte „vzadu" – není pod stálým dohledem a je tak volně přístupné
• Nenechávejte tašky a kabelky pověšené na nákupním vozíku
• V zaparkovaném autě nemějte v žádném případě cennosti (mobil, peněženka, klíče,…)

Vánoce se kvapem blíží. Tisíce lidí však stále ještě nemají nakoupené dárky a proto využijí posledního adventního víkendu, aby je ještě stihly pořídit.
Žně však v těchto dnech nemají pouze obchodníci a prodavači, ale také kapsáři. Obchodní centra nacpaná k prasknutí ke krádežím totiž přímo vybízejí. Snížená ostražitost nakupujících to všem lapkům bohužel jen ulehčuje…

„Městská policie Hradec Králové se snaží chmatákům ztížit roli především preventivním působením na občany a upozorňováním na potřebu neustále si své věci kontrolovat a chránit," říká Eva Čížková, tisková mluvčí městské policie.

Stačí několik vteřin

Podle zkušeností strážníků proběhne samotná krádež během okamžiku – kapsáři mají své chvaty skvěle nacvičené. V řadě případů se dokonce nejprve snaží nepozorovaně odvést vaši pozornost a teprve když je jisté, že si své věci nehlídáte, okradou vás.

Zloději pracují nejčastěji na místech velké koncentrace lidí – na nádražích, vánočních trzích, v prostředcích městské hromadné dopravy a samozřejmě v „obchoďácích".
„Krádež se často zjistí až za delší dobu a na zcela jiném místě, než k ní došlo," upozorňuje Eva Čížková a dodává, že bychom si proto měli své věci stále kontrolovat a rozhodně je nevystavovat.
Na co si dát pozor, je většině lidí jasné. Některé rady je však dobré si znovu zopakovat:

V žádném případě nenechávejte své věci v zaparkovaném vozidle. A to ať už ho opouštíte na jakoukoliv dobu. Cenné věci je lépe mít vždy při sobě. Automobil totiž není bezpečné místo pro uložení notebooku, mobilního telefonu nebo peněženky. Rozbít okno kamenem a sebrat položenou tašku je dílem několika vteřin a zloděj nějakými ohledy rozhodně trpět nebude.

Velká hotovost láká

Zároveň byste s sebou neměli nosit zbytečně velkou finanční hotovost, ale platit spíše kartou nebo si vybírat po menších částkách.
Pozor by si měl také každý dát na různá zavazadla, která s sebou nosí. Týká se to hlavně odložených tašek a kabelek na nákupním vozíku. Stačí opustit nákup na pár vteřin a je „vymalováno."

Pozor na kabelky

„Kabelky mějte pokud možno u těla, jejich zapínání směřujte dopředu a bezpečnost podpořte tím, že rukou budete držet zapínání. Méně tím zloděje vyzýváte a navíc mu ztěžujete provedení krádeže," popisuje základní pravidla bezpečného chování Eva Čížková.

Neopatrné však nejsou jen ženy. Muži totiž často ukládají své peněženky do zadních kapes kalhot. Mnohem bezpečnější je dát si je do náprsní nebo uzavíratelné kapsy.

Kam s peněženkou?

Osud pokoušíte i tím, že peněženku necháváte navrchu plného batohu nebo kabelky.
Kromě toho, že přijdete o peníze,  vás nepotěší ani hodiny strávené ve frontách na nový občanský průkaz, řidičák nebo platební kartu…

Veronika Skřivanová