Protestní akce se zúčastnili představitelé agrární komory, provozovatelé rodinných farem, ale i management akciových společností. „Máme podporu i od zpracovatelů, ovšem ti nevystupují veřejně, protože se bojí odvety ze strany řetězců,“ uvedl Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR.
Farmáři a rolníci v hypermarketu hledali především zboží českého původu a správnost jeho označení. A u masa nepochodili. Hovězí bylo kompletně z Rakouska a značeno bylo malými a neúplnými etiketami na zadní straně. Jan Veleba poukázal také na to, že zatímco od ledna do dubna 2004 se dovezlo z Rakouska do ČR vepřového masa za 13 milionů korun, tak letos za stejné období bylo importováno vepřové za 351 milionů korun.
Obavy zemědělců potvrdili i sami nakupující. „Nevybírám podle země původu, ale podle ceny. Jako většina lidí,“ řekla Dana Mrhalová.
Podobné protesty farmářů a rolníků se včera konaly také v Mostě, Táboře a ve Zlíně.

Atlet na mušce

Protestní akce, která se konala včera u hradeckého nákupního centra Interspar, si vzala na mušku i oblíbeného atleta. „Roman je jistě skvělý a populární sportovec, ale reklamní kampaň řetězce, jež upřednostňuje zahraniční potraviny, by podporovat nemusel,“ nechal se slyšet ředitel okresní agrární komory Jindřich Fryš.
Společnost Interspar s argumenty agrární komory nesouhlasí. „Podotýkáme, že zhruba osmdesát procent veškerého sortimentu potravin prodávaného v hypermarketech Interspar je tuzemského původu,“ oponoval zástupce Intersparu Jan Vávra.
Výběr Intesparu ovšem nebyl náhodný. Zemědělci poukazují na to, že od března hypermarket drasticky omezil odběr českého hovězího a vepřového masa. „Nechceme nikoho pranýřovat. Musíme však na situaci upozornit dřív, než se začnou v Čechách zavírat podniky zabývající se masnou produkcí. O tom jsou naše protesty,“ uvedl ředitel Agrární komory Pardubického kraje Václav Kroutil.