Czech Coal se má vyjádřit do 12. srpna. Informoval o tom předseda dozorčí rady Elektrárny Opatovice (EOP) Mirek Topolánek. Těžařská firma Czech Coal zastavila přísun uhlí do elektrárny 7. června, později na příkaz soudu dodávky obnovila.

„Návrh smlouvy řeší důvody, pro které Czech Coal odstoupil od smlouvy. Předložili jsme podepsaný návrh smlouvy na dodávky uhlí. Jednostranně jsme tak vyšli vstříc námitkám Czech Coal k původní smlouvě a v návrhu jsme se zavázali, že budeme platit za uhlí předem. Věříme, že tímto bude celá věc vyřešena," uvedl Mirek Topolánek.

Společnost Czech Coal jednání se zástupci firmy EOP podle oficiálního vyjádření uvítala a předloženou smlouvu chce pečlivě nastudovat. „K návrhům, které nám předložili, přistupujeme s opatrností a pečlivě je zvážíme. Za důležité považuji, že vedení EOP přistoupilo na osobní jednání, které bude pokračovat," uvedl Luboš Pavlas ze společnosti Czech Coal.

Právě tato firma vypověděla EOP smlouvu s odůvodněním, že jí elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o jiné věci. Nyní je EOP připravený vzdát se jakýchkoli nároků na náhradu škody, pokud Czech Coal podepíše předložený návrh smlouvy na dodávky uhlí.