Kdo z koho? Britská společnost Simeys Trade by chtěla v Jičíně postavit závod na výrobu léčiv a doplňků stravy za nejméně 50 milionů eur (přibližně 1,5 miliardy korun).
Mohla by vytvořit až 300 pracovních míst na dělnických pozicích. Firma se v minulých dnech obrátila na jičínskou radnici s žádostí o získání pozemků v průmyslové zóně. Stejný záměr ovšem představila v Nové Pace.

Simeys Trade, která vznikla loni, podle jičínského místostarosty Petra Hamáčka poptává pozemek minimálně o velikosti 1,2 až 1,5 hektaru. Se stavbou by údajně chtěla začít v prvním pololetí roku 2016.

„Pokud firma přijde s konkrétním záměrem a zajištěným financováním, jsme připraveni investora do zóny přijmout," uvedl Hamáček. Dodal, že závod by mohl stát v části zóny, kde má město k dispozici asi 3,5 hektaru pozemků. Součástí závodu by byl i vývoj, laboratoře a skladová hala. Vedle vlastní výroby by závod zajišťoval také balicí služby pro jiné farmaceutické firmy.

Další možnost

Investor se obrátil i na packou radnici a výbor pro rozvoj předběžně přislíbil firmě Simeys pozemky v průmyslové zóně o velikosti 1, 7 hektarů. Výrobce léčiv a doplňků stravy má vybudovat na Vlkově výrobní haly a nabídnout lidem 300 pracovních pozic. „Jsme připraveni. Investor zatím sonduje podmínky, jednání se rozbíhají," informoval Deník zastupitel Josef Cogan.

Pokud se firma rozhodne pro Novou Paku, záměr musí schválit rada města a zastupitelstvo. Když dají Pačtí investici zelenou, realizace přichází v úvahu v první polovině roku 2016.

Stanice CMG

Dalším investorem na Vlkově je společnost s ručením omezeným Easy Company. Ta požaduje pouhých 300 až 600 metrů čtverečních. Před Novou Pakou hodlá zřídit čerpací stanici CMG (zemní plyn). Radnice nyní zvažuje, kam stanici umístí. Výbor doporučil její výstavbu naproti současné STK. Zájemce zaplatí městu 1200 korun za metr čtvereční.