Obdržel zvláštní blahopřání za to, že jeho společnost v letošním roce získala cenu Industrie v rámci soutěže Česká hlava. Jedná se o nejvýznamnější ocenění vědecké práce v České republice. Cena Industrie je udílena za přínos v technologickém pokroku. 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Ocenění Česká hlava pro jičínskou společnost MICRORISC
Cena Industrie za nejvýznamnější inovační technologii byla udělena komplexní technologii pro bezdrátovou komunikaci IQRF společnosti MICRORISC s.r.o.

Česká hlava je nejprestižnější české ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. V rámci projektu je udílena Cena Industrie za nejvýznamnější inovační technologii či výrobek realizovaný na území ČR v posledních několika letech. V letošním roce ji získala společnost MICRORISC s.r.o. z Jičína za bezdrátovou technologii IQRF, kterou vyvíjí již 10 let.

Tato bezdrátová technologie je určena všem výrobcům elektroniky, například světel, domácích spotřebičů, čidel či elektronických systémů, a umožňuje velmi snadno tyto výrobky inovovat – připojit je do bezdrátové sítě a komunikovat přes ni. „Každý z nás si již nepochybně zvykl na mobilní telefon, který umožňuje dorozumění mezi lidmi. S výrobky je to úplně stejné – pokud komunikujete, můžete reagovat na podněty, povely, nebo poskytovat informace. Bezdrátová síť tak umožňuje vzájemnou komunikaci a spolupráci různým zařízením. Ta mohou být snadno ovládána v bezdrátové síti nebo přes Internet," vysvětluje princip jednatel společnosti Ing. Vladimír Šulc.

MICRORISC s.r.o. je česká firma z Jičína s 23letou historií, zaměřená na výzkum, vývoj a dodávky technologií a komponent výrobcům elektroniky. Mise společnosti, pomáhat zákazníkům inovovat jejich výrobky, je vyjádřena v mottu firmy: Hi-tech components and technologies enabling future innovation. MICRORISC s.r.o. získal v roce 2011 ocenění Exportér roku Královéhradeckého kraje, v roce 2012 byl oceněn jako bronzová Firma roku, samotná technologie získala několik průmyslových ocenění v ČR i v zahraničí (patenty, Zlatý ampér 2010, Embedded Award 2014), ale také ocenění akademická, IARIA Best Paper Awards za články popisující technologii směrování a dílčí části řešení.

Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence, tedy té části společnosti, která bývá mnohdy upozaděná, ačkoliv na ni stojí prosperita naší země. Projekt vznikl před 13 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a Prof. Antonínem Holým s jediným cílem – vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž, kterou v tak hojné míře věnujeme třeba sportovcům či umělcům. Česká hlava však není jen nejvyšší vědecké ocenění, ale řada vzájemně provázaných projektů, jejichž cílem je popularizace vědy, výzkumu a vzdělávání u široké veřejnosti, ale i pomoc při utváření vhodných podmínek pro efektivní propojení výzkumu s výrobní praxí a nastavení takových podmínek, které tuto synergii umožní a podpoří.
Záznam předávání cen Česká hlava 2014, které moderuje Jakub Železný, odvysílá Česká televize 6. prosince od 21:35 na programu ČT2.

Bližší informace: www.iqrf.org, www.ceskahlava.cz
Kontakt: Mgr. Adéla Slezáková, adela.slezakova@microrisc.com, +420 734 622 706, MICRORISC s.r.o., Průmyslová 1275, 506 01 Jičín

POPIS TECHNOLOGIE

IQRF® - platforma pro bezdrátovou komunikaci

IQRF® je komplexní technologické řešení umožňující výrobcům inovovat jakýkoliv jejich výrobek, poskytnout mu bezdrátovou konektivitu a volitelně i připojení ke zbytku světa přes Internet. Jednoduše. Levně.

„Technologie IQRF, kterou jsme vyvinuli ve spolupráci s VUT v Brně, zásadním způsobem rozšiřuje možnosti využití prakticky jakéhokoliv výrobku tím, že mu umožní bezdrátově komunikovat. Nízké náklady na vývoj, otevřený komunikační protokol, žádné licenční poplatky či nízká spotřeba, to jsou atributy, které dělají z IQRF ideální volbu pro inženýry a programátory, kteří chtějí efektivně a rychle vytvářet bezdrátové aplikace," vysvětluje blíže jednatel společnosti Ing. Vladimír Šulc. "Komplexní řešení založené na využití transceiverů s vlastním operačním systémem a transceiverů řízených daty zásadním způsobem zjednodušuje návrh a zpřístupňuje oblast komunikace v bezdrátových mesh sítích kterémukoliv výrobci elektroniky, dodává Šulc."

Od počátků až po komplexní ekosystém
V listopadu 2014 uplyne deset let od uvedení prvního transceiver modulu IQRF® ve španělském letovisku Malaga. Od té doby IQRF® již není pouze technickým řešením pro bezdrátové připojení, ale neustále se rozšiřujícím ekosystémem, který zahrnuje nejenom inovační technologická řešení pro bezdrátovou konektivitu, ale také podporu modulárního vývoje HW, mocné a přesto bezplatné nástroje pro vývoj SW, nově vznikající komunity, inovativní funkcionalitu, serverová řešení pro bezplatné služby i licencovaná serverová řešení pro uživatele požadující plnou kontrolu nad jejich daty, vlastní distribuční síť …

Příklady využití
V současné době jsou na trhu řádově statisíce produktů nasazených ve stovkách různých aplikačních použití - od řízení světel v supermarketech, přes řízení domácí a průmyslové automatizace až po řízení elektráren. Ze širokého spektra projektů lze zmínit například řízení sekundárních chladících okruhů elektráren (Sigma Lutín), přenos dat z momentových klíčů ve výrobě (Škoda Auto), monitorování solárních elektráren, monitorování životního prostředí, řízení veřejného osvětlení, přenos dat z elektroměrů, monitorování teploty při přepravě, parkovací systémy, inteligentní pneumatické nářadí (Deprag), …

Co je tedy IQRF®?
IQRF® je technologické řešení pro výrobce elektroniky:
• umožňující jakémukoliv zařízení bezdrátově komunikovat,
• zpřístupnit ho jiným zařízením v bezdrátové síti, ale také přes Internet,
• umožnit ho ovládat, napřímo, v bezdrátové mesh síti i přes Internet.

IQRF® je ekonomické řešení potřeby inovovat:
• s nízkou reprodukční cenou na realizaci bezdrátové konektivity,
• minimalizující celkové náklady na vývoj
• dramaticky zkracující inovační cyklus.

Obr. 1 - Příklad umístění bezdrátového modulu velikosti SIM karty do jakéhokoliv zařízení:

Příklad umístění bezdrátového modulu velikosti SIM karty do jakéhokoliv zařízení.

Webové stránky technologie a bližší informace: www.iqrf.org