Rozhodnutí úřadu je v plně v souladu s přáním veřejnosti, která se s myšlenkou bioplynové stanice smiřovala jen velmi nerada. Výnos vítá i městská rada a zastupitelstvo. „Rozhodnutí odpovídá přání zastupitelů. Osobně jsem s ním spokojen," uvedl místostarosta Petr Hamáček. Vzápětí však nadšení přibrzdil. „Ale vyhráno samozřejmě není. Některá ze stran se může opět odvolat ke Krajskému úřadu, který může verdikt opět zamítnout, případně ho poslat zpět k novému projednání. Navíc spor může skončit u soudu. Takže se celá kauza může táhnout ještě několik let," vysvětlil místostarosta.

Firma Orchideus se už ostatně na Krajský úřad v minulosti obrátila. Tehdy vskutku došlo ke zrušení předešlého rozhodnutí stavebního úřadu, bylo započato nové jednání i územní šetření. Celé toto „druhé kolo" vyvrcholilo 12. listopadu, kdy jičínský stavební úřad stanovisko z roku 2011 potvrdil.

Jičínští jsou proti bioplynové stanici hlavně kvůli hrozbě zápachu. Podle vyjádření radnice je rovněž nedořešen svoz bioodpadu, a to zejména směrem od Semil, kdy by nákladní vozidla musela projíždět centrem Jičína. Projekt by podle odpůrců mohl poškodit pověst města. (md)