VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regulační poplatky v Anenských slatinných lázních

Lázně Bělohrad - V souvislosti se změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění, jehož účinnost byla stanovena na 1. leden 2008 a povinností vybírat regulační poplatky ve zdravotnictví, jsme položili několik otázek řediteli Anenských slatinných lázní v Lázních Bělohrad ing. Radimu Kalfusovi.

8.12.2007
SDÍLEJ:

Ředitel bělohradských Anenských slatinných lázní Radim Kalfus.Foto: DENÍK/Radmila Šepsová


Jak se nás, jako pacientů, dotknou regulační poplatky zavedené k 1. lednu konkrétně ve vašem zařízení?
Regulační poplatek musíme ze zákona vybrat u všech dětských i dospělých pacientů, pokud se pacient neprokáže rozhodnutím o hmotné nouzi, nebo přesněji oznámením, že pobírá dávku v hmotné nouzi. Pak pacient žádný regulační poplatek nehradí. Tady bych chtěl připomentout pacientům, že se jedná o doklad, který nesmí být starší 30 dnů a většinou jej vydá příslušný obecní úřad. V zákoně jsou i další důvody, kdy pacient neplatí regulační poplatek, ale tyto důvody se našich lázní prakticky netýkají.


Jaká je výše těchto regulačních poplatků? Je nějaký rozdíl mezi dětským a dospělým pacientem?
Regulační poplatek musí hradit všichni pacienti za pobyt v nemocnici, lůžkovém zařízení následné péče a v lázních na komplexní lázeňskou péči. Rozdíl mezi dětským a dospělým pacientem není a výše regululačního poplatku byla stanovena na 60 Kč denně.


Jak se vybírání regulačních poplatků odrazí v obsazenosti vašich lázní?
Mám obavy, že regulační poplatek, zvláště v prvním pololetí příštího roku, povede ke snížení zájmu o naši léčebnu. Našim dětským pacientům, resp. jejich rodičům, jsem zaslal jednoduchý dotazník se žádostí o zodpovězení několika otázek v souvislosti s novelou zákona 48/1997 Sb. a povinností vybírat regulační poplatek. Zhruba čtvrtina rodičů uvedla, že si úhradu regulačního poplatku nemohou dovolit, více než polovina naopak uváděla, že regulační poplatek uhradí, někteří i s dodatkem, že zdraví dětí má přednost.
Přesto mám u dětské léčebny vážnou obavu o její naplnění a tím i další existenci v roce 2008.


S jakými dalšími regulačními poplatky se ve vašich lázních ještě setkáme?
Naše lázně mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami na ambulantní léčbu a poskytování rehabilitace. Zde návštěva pacienta a vstupní nebo kontrolní vyšetření bude stát 30 Kč v pracovní době 7.00 - 15.30 hodin a 90 Kč mimo tuto pracovní dobu. Tady mohu dát alespoň jednu potěšitelnou informaci, že poplatek u lékaře, ale pouze 30 Kč za návštěvu v pracovní době se počítá do tzv. ochranného limitu pacienta.


Pane řediteli, co to je ochranný limit?
Ochranný limit 5000 Kč za rok je součet některých regulačních poplatků a doplatků, které musí hradit pacient, a nad tuto výši již nic nehradí a poplatky jsou mu jeho zdravotní pojišťovnou vráceny.


Takže u komplexní léčby 60 Kč denně, řekněme 21 dnů, je regulační poplatek 1260 Kč. Tato částka je mi započtena do ochranného limitu?
Bohužel, i v několika periodikách byla podána tato mylná informace. Do tohoto ročního ochranného limitu pacienta se žádné regulační poplatky za pobyt v nemocnici, lázních, léčebnách atd. nezapočítávají. Do tohoto limitu se hlavně započítávají doplatky na léky, poplatky za výdej léku (30 Kč) a poplatky za návštěvu u lékaře 30 Kč.


Je zřejmé, že problematika regulačních poplatků ve zdravotnictví je složitější, můžeme vás ještě v této souvislosti požádat o další vysvětlení na dotazy našich čtenářů?
Pokud budu vědět, rád odpovím. Možná na závěr jedno důležité upozornění pro pacienty našich lázní. Žádné regulační poplatky se neplatí při poskytnutí příspěvkové lázeňské léčby, kde samozřejmou součástí je i vstupní, kontrolní a výstupní lékařské vyšetření. V případě příspěvkové lázeňské léčby si pacient sám rozhoduje o tom, kde bude ubytován a stravován. Může tak docházet i denně do lázní. Příspěvková léčba má ještě tu výhodu, že pacientovi je podávána celá škála lázeňských procedur. Určité omezení je v tom, že příspěvková léčba trvá zpravidla 21 dnů, ale jsme připraveni těmto pacientům vyjít vstříc a poskytnout veškeré procedury v časovém rozmezí dle jejich přání.

Tato příspěvková lázeňská léčba může být zvláště pro rodiče a jejich děti s problémy pohybového ústrojí velice zajímavou alternativou. Indikační seznam pro lázně totiž příspěvkovou léčbu u dětí neřeší a pokud rodiče trvají na tomto druhu léčby, revizní lékař zdravotní pojišťovny by měl tuto léčbu povolit. Pro děti bychom pak připravili lázeňské procedury, děti by se učily ve speciální škole, oběd pro ně bychom připravili za úhradu v naší kuchyni a odpoledne by děti šly opět domů. Mohla by to být zajímavá alternativa jak pro naše lázeňské zařízení, tak i pro rodiny s dětmi. Určitý problém může být pouze v tom, že rodič musí dítě denně přivést a předat našim zdravotním sestrám v léčebně, léčba musí probíhat i v sobotu. Rozhodnutí o délce léčby v případě dětí a dorostu je na vedoucím lékaři léčebny.

8.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 14 060 Kč

Pomocní pracovníci obchodního provozu PRACOVNÍK/-CE PŘÍJMU ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14060 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍK/-CE PŘÍJMU ZBOŽÍ - pracoviště Jičín., V případě zájmu se dostavte během otevírací doby k pultu informací prodejny. Můžete psát i na e-mail: 11028paf@cz.tesco-europe.com, bližší informace PO-PÁ od 8.00-14.00 hod na tel.: 725 885 727 pí Petříková., Popis pozice: , - zajišťovat, aby dodané zásoby od přímých dodavatelů byly na základě dokumentace přesně zkontrolovány, - při příjmu zboží z distribučního centra dodržovat pravidla příjmu zboží, - fyzicky přijímat zboží nebo vracet zboží dodavateli, - evidovat přijaté zboží a zboží určeného k vrácení, - kontrolovat záruční lhůty na zboží, - vykonávat činnosti související s inventarizací zboží a přestavbami obchodní jednotky, Požadujeme:, - jste odolný/á, samostatný/á?, - umíte si zorganizovat svůj čas a úkoly?, - rád/a spolupracujete s ostatními a dokážete vyjít kolegům vstříc? , - Nemusíte být expert - všechno potřebné vás naučíme , - Pozice pracovníka obchodního provozu rozhodně nemusí být posledním krokem - podporujeme kariérní růst a váš rozvoj , - Při výběru pracovních směn se vám snažíme vyjít maximálně vstříc. Můžete si u nás vybrat i částečný úvazek nebo brigádu. Nemusíte se tedy rozhodovat, co je pro vás nejdůležitější - zda je to rodina, volný čas nebo kariéra , - získáte slevu 10 % na každý nákup v síti Tesco (po 6 měsících), - Využijte až 6 dní rekondičního volna na základě počtu odpracovaných let, - Můžete se účastnit mnoha aktivit a událostí, které organizujeme pro vás, vaši rodinu i děti, - Vhodné i pro absolventy.. Pracoviště: Tesco stores čr a. s., jičín, Hradecká, č.p. 1104, 506 01 Jičín 1. Informace: Petra Petříková, +420 725 885 727.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 500 Kč

Ošetřovatelé a pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 32500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/CE, , Poždadujeme, - Vzdělání odpovídající pozici sociálního pracovníka dle Zákona o sociálních službách(zákon , č. 108/2006 Sb.) , - Praxe v oblasti sociálních služeb - vítaná- Odolnost proti psychické zátěži, - Samostatnost v rozhodování, - trestní bezúhodnost, - Aktivní přístup, - Uživatelská znalost práce na PC, - Řidičský průkaz sk. B vítán, - Komunikační schopnost, týmová spolupráce, - Schopnost komunikace se seniory s ohledem na věk a jejich individualitu, - Profesionální odpovědnost s upřednostňováním zájmu klientů, - Schopnost zavádět nové metody do práce, , Nabízíme, - Zázemí stabilní společnosti, - Příjemné pracovní prostředí, - Dobré platové podmínky 22 500,-Kč až 32 500,-Kč, - 5 týdnů dovolené, - Zdravotní volno - 3 dny, - Stravování za dotovanou stravu ( 18,- Kč oběd), - Příspěvek na penzijní připojištění (1000,- Kč / měsíčně), - Odměny, - Poukázka do lékárny v hodnotě 1000,-Kč pololetně, , V případě zájmu zasílejte profesní životopis a motivační dopis písemně na adresu:, ÚSSM Nová Paka, Svatojánská 494, Nová Paka, nebo, e-mailem: simek@ussnovapaka.cz, Kontaktní osoba:, ředitel Ing. Šimek Vladimír - 605 980 631, 493 771 215. Pracoviště: Ústav sociálních služeb města nové paky, Svatojánská, č.p. 494, 509 01 Nová Paka. Informace: Vladimír Šimek, +420 605 980 631nebo493 771 215.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 20 000 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů Operátor/-ka výroby – Optoelektronika (Molding). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor/-ka výroby – Optoelektronika (Molding), Náplň práce:, • provádění manuálních prací u vstřikolisů (doplňování materiálu, kontrola výrobků…) , • balení zakázek, zadávání dat do výrobního systému, • práce není fyzicky náročná, , , Požadavky:, • vzdělání: vyučen nebo maturita, • spolehlivost, pečlivost, zručnost a dobrý zrak, • časová flexibilita - možnost pracovat ve 2směnném provozu (ne práce v noci), občasná práce přesčas, , Nabízíme:, • pracovní smlouvu na dobu neurčitou, • nástup možný ihned nebo dle dohody, • smluvní mzdu od 18000 Kč dle zkušeností a kvalifikace, • práci s moderními technologiemi, v čistém a příjemném prostředí, • systém benefitů a odměn (100 Kč stravenky, 1500 Kč měsíčně při 100% docházce, nadstandardní ohodnocení práce přesčas, příplatky za práci v odpolední směně, firemní kurzy AJ a NJ, zaměstnanecké telefonní tarify, odměny za doporučení nového zaměstnance, za zlepšovací návrhy a další), Vhodné i pro absolventy/-ky.. Pracoviště: Sqs vláknová optika a.s. [1], Komenského, č.p. 304, 509 01 Nová Paka. Informace: personal@sqs-fiber.cz, +420 493 765 381.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, V případě zájmu volejte na tel.: 725 554 387, 725 554 392 p. Hackl nebo se dostavte osobně do "Restaurace U Kameníka s.r.o.", Požadujeme: spolehlivost, dochvilnost, slušné vystupování, zkušenost v oboru výhodou ne podmínkou., Nabízíme: stravu zdarma, možnost ubytování., Pracovní doba: krátky - dlouhý týden.. Pracoviště: Restaurace u kameníka s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 106, 507 52 Ostroměř. Informace: Ladislav Hackl, +420 725 554 387,725 554 392.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pod Zebínem zarachotí vojenská technika

Neoprávněná manipulace s tachografem.
4

Řidič náklaďáku obelhával tachograf

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Svědkyně: Můj otec není člověk

Hradec Králové - „Dcera plakala, ale nechtěla mi nic říct. Prý aby se mi něco nestalo,“ vypověděla v úterý u krajského soudu dcera muže, který podle obžaloby ubližoval nezletilým děvčatům.

Kdo vypustil šelmy? Policie má dvě verze

Hradecko - Nedbalost či naschvál? Policie šetří, kdo pustil ven lva a tygry.

Osobnosti můžete nominovat v srpnu

Jičín - Do konce srpna můžete nominovat osobnosti na Cenu města Jičína, kterou město předává každý rok v prosinci. Jde o nejprestižnější ocenění určené pro osobnosti, na které Jičín a jeho obyvatelé mohou být hrdí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT