VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regulační poplatky v Anenských slatinných lázních

Lázně Bělohrad - V souvislosti se změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění, jehož účinnost byla stanovena na 1. leden 2008 a povinností vybírat regulační poplatky ve zdravotnictví, jsme položili několik otázek řediteli Anenských slatinných lázní v Lázních Bělohrad ing. Radimu Kalfusovi.

8.12.2007
SDÍLEJ:

Ředitel bělohradských Anenských slatinných lázní Radim Kalfus.Foto: DENÍK/Radmila Šepsová


Jak se nás, jako pacientů, dotknou regulační poplatky zavedené k 1. lednu konkrétně ve vašem zařízení?
Regulační poplatek musíme ze zákona vybrat u všech dětských i dospělých pacientů, pokud se pacient neprokáže rozhodnutím o hmotné nouzi, nebo přesněji oznámením, že pobírá dávku v hmotné nouzi. Pak pacient žádný regulační poplatek nehradí. Tady bych chtěl připomentout pacientům, že se jedná o doklad, který nesmí být starší 30 dnů a většinou jej vydá příslušný obecní úřad. V zákoně jsou i další důvody, kdy pacient neplatí regulační poplatek, ale tyto důvody se našich lázní prakticky netýkají.


Jaká je výše těchto regulačních poplatků? Je nějaký rozdíl mezi dětským a dospělým pacientem?
Regulační poplatek musí hradit všichni pacienti za pobyt v nemocnici, lůžkovém zařízení následné péče a v lázních na komplexní lázeňskou péči. Rozdíl mezi dětským a dospělým pacientem není a výše regululačního poplatku byla stanovena na 60 Kč denně.


Jak se vybírání regulačních poplatků odrazí v obsazenosti vašich lázní?
Mám obavy, že regulační poplatek, zvláště v prvním pololetí příštího roku, povede ke snížení zájmu o naši léčebnu. Našim dětským pacientům, resp. jejich rodičům, jsem zaslal jednoduchý dotazník se žádostí o zodpovězení několika otázek v souvislosti s novelou zákona 48/1997 Sb. a povinností vybírat regulační poplatek. Zhruba čtvrtina rodičů uvedla, že si úhradu regulačního poplatku nemohou dovolit, více než polovina naopak uváděla, že regulační poplatek uhradí, někteří i s dodatkem, že zdraví dětí má přednost.
Přesto mám u dětské léčebny vážnou obavu o její naplnění a tím i další existenci v roce 2008.


S jakými dalšími regulačními poplatky se ve vašich lázních ještě setkáme?
Naše lázně mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami na ambulantní léčbu a poskytování rehabilitace. Zde návštěva pacienta a vstupní nebo kontrolní vyšetření bude stát 30 Kč v pracovní době 7.00 - 15.30 hodin a 90 Kč mimo tuto pracovní dobu. Tady mohu dát alespoň jednu potěšitelnou informaci, že poplatek u lékaře, ale pouze 30 Kč za návštěvu v pracovní době se počítá do tzv. ochranného limitu pacienta.


Pane řediteli, co to je ochranný limit?
Ochranný limit 5000 Kč za rok je součet některých regulačních poplatků a doplatků, které musí hradit pacient, a nad tuto výši již nic nehradí a poplatky jsou mu jeho zdravotní pojišťovnou vráceny.


Takže u komplexní léčby 60 Kč denně, řekněme 21 dnů, je regulační poplatek 1260 Kč. Tato částka je mi započtena do ochranného limitu?
Bohužel, i v několika periodikách byla podána tato mylná informace. Do tohoto ročního ochranného limitu pacienta se žádné regulační poplatky za pobyt v nemocnici, lázních, léčebnách atd. nezapočítávají. Do tohoto limitu se hlavně započítávají doplatky na léky, poplatky za výdej léku (30 Kč) a poplatky za návštěvu u lékaře 30 Kč.


Je zřejmé, že problematika regulačních poplatků ve zdravotnictví je složitější, můžeme vás ještě v této souvislosti požádat o další vysvětlení na dotazy našich čtenářů?
Pokud budu vědět, rád odpovím. Možná na závěr jedno důležité upozornění pro pacienty našich lázní. Žádné regulační poplatky se neplatí při poskytnutí příspěvkové lázeňské léčby, kde samozřejmou součástí je i vstupní, kontrolní a výstupní lékařské vyšetření. V případě příspěvkové lázeňské léčby si pacient sám rozhoduje o tom, kde bude ubytován a stravován. Může tak docházet i denně do lázní. Příspěvková léčba má ještě tu výhodu, že pacientovi je podávána celá škála lázeňských procedur. Určité omezení je v tom, že příspěvková léčba trvá zpravidla 21 dnů, ale jsme připraveni těmto pacientům vyjít vstříc a poskytnout veškeré procedury v časovém rozmezí dle jejich přání.

Tato příspěvková lázeňská léčba může být zvláště pro rodiče a jejich děti s problémy pohybového ústrojí velice zajímavou alternativou. Indikační seznam pro lázně totiž příspěvkovou léčbu u dětí neřeší a pokud rodiče trvají na tomto druhu léčby, revizní lékař zdravotní pojišťovny by měl tuto léčbu povolit. Pro děti bychom pak připravili lázeňské procedury, děti by se učily ve speciální škole, oběd pro ně bychom připravili za úhradu v naší kuchyni a odpoledne by děti šly opět domů. Mohla by to být zajímavá alternativa jak pro naše lázeňské zařízení, tak i pro rodiny s dětmi. Určitý problém může být pouze v tom, že rodič musí dítě denně přivést a předat našim zdravotním sestrám v léčebně, léčba musí probíhat i v sobotu. Rozhodnutí o délce léčby v případě dětí a dorostu je na vedoucím lékaři léčebny.

8.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: nižší střední. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA, V případě zájmu kontaktujte pana Libora Svatoně na telefonním čísle : 603 975 951 (od 10.00 - 18.00 hod.), případně osobně na adrese pracoviště: Motorest Milovice č.10 ( od 10.00 - 18.00 hod.), Požadavky:, praxe nutná, Pracujeme krátký, dlouhý týden, , Zaměstnanecké výhody:, prémie, podnikové stravování zdarma, 13. plat. Pracoviště: Libor svatoň - restaurace, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Libor Svatoň, +420 603 975 951. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 9 000 Kč Asistenti pedagogů ŠKOLNÍ ASISTENT/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŠKOLNÍ ASISTENT/-KA, V případě zájmu kontaktujte paní Mgr. Kamilu Šabatovou na emailové adrese: zs.vidochov@centrum.cz, nebo na telefonním čísle: 604 330 251, , Požadavky: , Základní vzdělání + kurz pro asistenty pedagoga , SŠ pedagogického zaměření nebo SŠ jiného směru + kurz pro asistenty pedagoga, případně VŠ pedagogického zaměření. Pracoviště: Základní škola, vidochov, okres jičín, 509 01 Nová Paka. Informace: Kamila Šabatová, +420 604 330 251. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní instrumentář 18 000 Kč Zubní instrumentáři ZUBNÍ INSTRUMENTÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZUBNÍ INSTRUMENTÁŘ/-KA, první kontakt e-mail: rslavik.ecce@csp-csp.cz, do stomatologického centra v Lázních Bělohrad, Požaduje:, úplné střední odborné s maturitou ( bez vyučení), doba neurčitá , na jednu směnu, nástup nejlépe od 1.11.2018, vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty. Pracoviště: Ecce dent s.r.o. - pracoviště lázně bělohrad, 507 81 Lázně Bělohrad. Informace: Marcela Neumannová, . Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 650 Kč Prodavači smíšeného zboží POKLADNÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14650 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POKLADNÍ, PRODAVAČ/-KA - pracoviště Hořice., V případě zájmu volejte na tel.: 601551609 pí Podhorníková. Můžete také psát na e-mail: podhornikova@penny.cz., Nabízíme, - pracovní poměr na dobu neurčitou,, - příspěvek na důchodové připojištění, - 5 týdnů dovolené, - stravenky v hodnotě 80,- Kč,, - benefitní cafeterie. Pracoviště: Penny market s.r.o.- hořice, Aloise Jilemnického, č.p. 2138, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Eva Podhorníková, +420 601 551 609.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Smíšený pěvecký sbor Foerster

Foerster zazpívá společně s lounským Kvítkem

Opravené varhany v kostele sv. Jakuba.
5

Varhany u Jakuba mají nové svěcení

Starostové podepsali dohodu s patrioty a srdcem

Lázně Bělohrad - Výsledky komunálních voleb v lázeňském městě byly poměrně těsné. O koalici je už ale přesto podle všeho rozhodnuto.

Srážku dvou aut zavinila zřejmě nepozornost

Kumburský Újezd - K bouračce dvou aut s jedním lehkým zraněním a škodou přes 110 tisíc korun došlo v sobotu krátce před třináctou hodinou na hlavním tahu mezi Jičínem a Novou Pakou.

Čtyři partneři podepsali koaliční smlouvu

Jičín - Smlouvu o vzájemné spolupráci podepsali včera odpoledne s vítězem voleb hnutím ANO (6 mandátů) Sdružení pro Jičín s lídrem Petrem Hamáčkem (3 mandáty) a hnutím Volba pro město s Janem Jiřičkou (3 mandáty). Čtvrtým koaličním partnerem je strana Za prosperující Jičín s TOP 09 a STAN s Josefem Novotným.

Policisté udělili při pátečním zátahu 114 pokut

Jičín - Celkem 550 aut zkotrolovala třináctka dopravních policistů během páteční dopravní kontrolní akce zaměření na neukázněné motoristy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT