VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regulační poplatky v Anenských slatinných lázních

Lázně Bělohrad - V souvislosti se změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění, jehož účinnost byla stanovena na 1. leden 2008 a povinností vybírat regulační poplatky ve zdravotnictví, jsme položili několik otázek řediteli Anenských slatinných lázní v Lázních Bělohrad ing. Radimu Kalfusovi.

8.12.2007
SDÍLEJ:

Ředitel bělohradských Anenských slatinných lázní Radim Kalfus.Foto: DENÍK/Radmila Šepsová


Jak se nás, jako pacientů, dotknou regulační poplatky zavedené k 1. lednu konkrétně ve vašem zařízení?
Regulační poplatek musíme ze zákona vybrat u všech dětských i dospělých pacientů, pokud se pacient neprokáže rozhodnutím o hmotné nouzi, nebo přesněji oznámením, že pobírá dávku v hmotné nouzi. Pak pacient žádný regulační poplatek nehradí. Tady bych chtěl připomentout pacientům, že se jedná o doklad, který nesmí být starší 30 dnů a většinou jej vydá příslušný obecní úřad. V zákoně jsou i další důvody, kdy pacient neplatí regulační poplatek, ale tyto důvody se našich lázní prakticky netýkají.


Jaká je výše těchto regulačních poplatků? Je nějaký rozdíl mezi dětským a dospělým pacientem?
Regulační poplatek musí hradit všichni pacienti za pobyt v nemocnici, lůžkovém zařízení následné péče a v lázních na komplexní lázeňskou péči. Rozdíl mezi dětským a dospělým pacientem není a výše regululačního poplatku byla stanovena na 60 Kč denně.


Jak se vybírání regulačních poplatků odrazí v obsazenosti vašich lázní?
Mám obavy, že regulační poplatek, zvláště v prvním pololetí příštího roku, povede ke snížení zájmu o naši léčebnu. Našim dětským pacientům, resp. jejich rodičům, jsem zaslal jednoduchý dotazník se žádostí o zodpovězení několika otázek v souvislosti s novelou zákona 48/1997 Sb. a povinností vybírat regulační poplatek. Zhruba čtvrtina rodičů uvedla, že si úhradu regulačního poplatku nemohou dovolit, více než polovina naopak uváděla, že regulační poplatek uhradí, někteří i s dodatkem, že zdraví dětí má přednost.
Přesto mám u dětské léčebny vážnou obavu o její naplnění a tím i další existenci v roce 2008.


S jakými dalšími regulačními poplatky se ve vašich lázních ještě setkáme?
Naše lázně mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami na ambulantní léčbu a poskytování rehabilitace. Zde návštěva pacienta a vstupní nebo kontrolní vyšetření bude stát 30 Kč v pracovní době 7.00 - 15.30 hodin a 90 Kč mimo tuto pracovní dobu. Tady mohu dát alespoň jednu potěšitelnou informaci, že poplatek u lékaře, ale pouze 30 Kč za návštěvu v pracovní době se počítá do tzv. ochranného limitu pacienta.


Pane řediteli, co to je ochranný limit?
Ochranný limit 5000 Kč za rok je součet některých regulačních poplatků a doplatků, které musí hradit pacient, a nad tuto výši již nic nehradí a poplatky jsou mu jeho zdravotní pojišťovnou vráceny.


Takže u komplexní léčby 60 Kč denně, řekněme 21 dnů, je regulační poplatek 1260 Kč. Tato částka je mi započtena do ochranného limitu?
Bohužel, i v několika periodikách byla podána tato mylná informace. Do tohoto ročního ochranného limitu pacienta se žádné regulační poplatky za pobyt v nemocnici, lázních, léčebnách atd. nezapočítávají. Do tohoto limitu se hlavně započítávají doplatky na léky, poplatky za výdej léku (30 Kč) a poplatky za návštěvu u lékaře 30 Kč.


Je zřejmé, že problematika regulačních poplatků ve zdravotnictví je složitější, můžeme vás ještě v této souvislosti požádat o další vysvětlení na dotazy našich čtenářů?
Pokud budu vědět, rád odpovím. Možná na závěr jedno důležité upozornění pro pacienty našich lázní. Žádné regulační poplatky se neplatí při poskytnutí příspěvkové lázeňské léčby, kde samozřejmou součástí je i vstupní, kontrolní a výstupní lékařské vyšetření. V případě příspěvkové lázeňské léčby si pacient sám rozhoduje o tom, kde bude ubytován a stravován. Může tak docházet i denně do lázní. Příspěvková léčba má ještě tu výhodu, že pacientovi je podávána celá škála lázeňských procedur. Určité omezení je v tom, že příspěvková léčba trvá zpravidla 21 dnů, ale jsme připraveni těmto pacientům vyjít vstříc a poskytnout veškeré procedury v časovém rozmezí dle jejich přání.

Tato příspěvková lázeňská léčba může být zvláště pro rodiče a jejich děti s problémy pohybového ústrojí velice zajímavou alternativou. Indikační seznam pro lázně totiž příspěvkovou léčbu u dětí neřeší a pokud rodiče trvají na tomto druhu léčby, revizní lékař zdravotní pojišťovny by měl tuto léčbu povolit. Pro děti bychom pak připravili lázeňské procedury, děti by se učily ve speciální škole, oběd pro ně bychom připravili za úhradu v naší kuchyni a odpoledne by děti šly opět domů. Mohla by to být zajímavá alternativa jak pro naše lázeňské zařízení, tak i pro rodiny s dětmi. Určitý problém může být pouze v tom, že rodič musí dítě denně přivést a předat našim zdravotním sestrám v léčebně, léčba musí probíhat i v sobotu. Rozhodnutí o délce léčby v případě dětí a dorostu je na vedoucím lékaři léčebny.

8.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční jarmark jičínských školáků.
13

Jičínští školáci trhali rekordy

Ilustrační foto.

Investiční plány Hořic na příští rok

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Jičín - Dnes vás seznámíme s dalšími miminky narozenými v jičínské porodnici.

Dorazí světlo z Betléma

Stará Paka - Betlémské světlo je plamínek, který putuje napříč Evropou. Za Česko jej tradičně přeberou skauti a skautky z Brna.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Sváteční slovo pastora a mladí hudebníci. Hotel Centrál ožil adventním koncertem

Nová Paka - V novopackém Hotelu Centrál, který se pyšní zrekonstruovaným vchodem a částí podloubí, se odehrál adventní koncert žáků mateřské a základní školy Brána.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT