Ihned se však objevily již dřívější spekulace, zda nedojde ke snížení počtu zaměstnanců. Automobilka stejně jako ostatní firmy začíná šetřit, a proto by se personální náklady přímo nabízely.
Mluvčí Škodovky Jozef Baláž to však razantně popřel. „Stav zaměstnanců ve všech třech českých závodech je stabilizovaný, žádné změny neplánujeme."
O stvrzení tohoto prohlášení se pokoušejí i odboráři, kteří nyní pracují na dojednání nových mzdových podmínek. Mimo to zaměstnanci požadují deklarování, že k dalšímu propouštění nedojde. „Naším cílem je ochrana zaměstnanců před ztrátou zaměstnání," řekl předseda Podnikové rady odborů KOVO Jaroslav Povšík. Již v loňském roce totiž muselo závod opustit 600 převážně agenturních zaměstnanců.

Haly na týden osiří

Na pořadu dne však v těchto dnech je především plánovaná odstávka. Automobilka na pět dní zastavila výrobu. Důvodem jsou změny technologie ve svařovně karoserií a na montážní lince v souvislosti s připravovanou výrobou modernizovaných verzí vozů. Závod produkuje modely Superb, Yeti a Roomster. Během odstávky nevyrobí asi 3000 vozů. Řekl to mluvčí automobilky Jozef Baláž.

Výroba v Kvasinách opět začne noční směnou z neděle na pondělí 18. března. Zaměstnanci, kteří se nebudou na úpravách linek podílet, budou po dobu pěti pracovních dní čerpat volno s náhradou mzdy. „Pro odstávku automobilka záměrně vybrala týden, kdy jsou na Rychnovsku jarní prázdniny. Žádné další přerušení výroby automobilka v Kvasinách v současné době neplánuje," uvedl Baláž.

Škoda Auto letos plánuje osm nových nebo modernizovaných modelů. Z produkce kvasinského závodu by to měly být modernizovaný Superb a Yeti. Firma chce do roku 2018 vyrábět ročně 1,5 milionu aut. Loni mladoboleslavská automobilka prodala rekordních 939 200 aut, meziročně zvýšila prodej o 6,8 procenta. Letos v lednu odbyt meziročně klesl o 7,8 procenta na více než 69 500 aut. Škoda pokles prodeje čeká v celé první polovině letošního roku, protože se připravuje generační výměna osmi modelů. Ta by se měla pozitivně projevit na odbytu aut až ve druhé polovině roku.  (sir, čtk)